Филипче: Излекуваните од Ковид-19 да даруваат конвалесцентна плазма

НАШ ПРЕДЛОГ

Грција воведува ПОЛИЦИСКИ ЧАС во региони кои се жаришта на коронавирус!

Грчкиот премиер Мицотакис денеска објави дека полицискиот час ќе биде воведен од 00,30 до 5,00 часот наутро...

Трамп и Бајден се среќаваат на последната дебата

Претседателот Доналд Трамп влегува во последната претседателска дебата вечерва и има потреба од големо раздвижување што ќе...

Милан со убедлива победа против Селтик на стартот во Лигата на Европа

Милан го започна своето учество во Лигата на Европа со престижна победа, откако како гостин го совлада...

Министерот за здравство Венко Филипче преку својот ФБ профил ги повика сите излекувани пациенти од Ковид-19 кои ги исполнуваат условите за дарување да се јават во Институтот за трансфузиона медицина.

– Да ја покажеме нашата човечност, да спасиме човечки живот, напиша Филипче.

Тој објави и ЛИНК за тоа кој и како може да дарува конвалесцентна плазма.

Обвинение за поранешен градоначалник на Чашка, ја оштетил општината за преку 1,3 милиони денари

Основното јавно обвинителство Велес поднесе Обвинителен акт против поранешен градоначалник на општина Чашка за кривичното дело „злоупотреба на службената положба и овластување“...

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти утре во посета на нашата земја

Во посета на РСМ утре ќе биде премиерот на Косово, Авдулах Хоти. Со почеток во 14:00 часот започнува официјалната посета на делегацијата...

1,4 милиони евра за набавка на 60 респиратори за Македонија – НАТО помош за справување со коронавирусот

НАТО  обезбедува 1,4 милиони евра за набавка на 60 респиратори и дополнителна медицинска опрема, помошта е потврда на сојузничката солидарност кон нашата...

Марковски: Ова што почнува сега, можеби е почеток на вистинска епидемија

Вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 дебатираме со проф.д-р Вело Марковски. Темата е коронавирусот. Марковски смета дека ова...

Конфекција во Ресен е ново жариште на Ковид-19, не ja испочитувала препораката на затворање на 10 дена

Петнаесет вработени од конфекција за текстил во Ресен се позитивни на коронавирус. Општинскиот кризен штаб, како што информира денеска...