НАЈНОВА ВЕСТ

Потврдени 52 нови случаи на ковид 19, починати 4 лица – вкупната бројка на...

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 30 оздравени пациенти во: Скопје-16, Тетово-10, Велес-1, Охрид-2, Кратово-1.

Фетаи објаснува зошто Заев брза да одржи парламентарни избори!

НАШ ПРЕДЛОГ

Од 1-ви јули нова авиолинија Скопје – Салцбург

Визер ја проширува својата мрежа на дестинации од Меѓународниот Аеродром Скопје. Oд 1-ви јули...

Комисијата за заразни болести не одредува термин, туку протокол за одржување на изборите, вели Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека од Комисијата за заразни болести не било побарано да...

Карантински мерки за дел од од скопските општини ако расте бројот на новозаразени од коронавирус

Скопските општини Сарај, Чаир, Бутел, Аеродром и Гази Баба, можно е да бидат ставени во карантин доколку...

Претставникот на Алијанса за Албанците, Арбен Фетаи во дебатниот магазин „EU Click“ на ТВ21 истакна дека смета оти претседателот на СДСМ, Зоран Заев има неколку причини зошто сака избори сега.

„Прва е дека во моментот власта СДСМ-ДУИ има во оваа вонредна состојба во која раководат со уредби вон контролата на Парламентот кој не функционира, вон контролата на медиумите, имајќи ги предвид ограничувањата во последните месеци, во финансирањето. Второ – мислам дека е поврзано со економските последици од Ковид, кои се очекува во многу земји да бидат екстремно големи. Можеби го видовте извештајот на Меѓународниот монетарен фонд, во кој пишува дека светот, особено Европа ќе има економски пад од 7,5% следната година. Европската комисија, Европската централна банка, предвидува пад од 15% за следната година. Мислам дека Зоран Заев и партиите околу него сакаат брзи избори пред граѓаните да се разочараат од економскиот пакет на Владата, пакет кој не е за опоравување на економијата, туку, барем според досегашните проценки и настаните на терен, гледаме дека станува збор за „изборен пакет““, додава Фетаи.

- Advertisement -
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Комисијата за заразни болести не одредува термин, туку протокол за одржување на изборите, вели Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека од Комисијата за заразни болести не било побарано да каже термин, туку протокол за...

Карантински мерки за дел од од скопските општини ако расте бројот на новозаразени од коронавирус

Скопските општини Сарај, Чаир, Бутел, Аеродром и Гази Баба, можно е да бидат ставени во карантин доколку во следните денови расте бројот...

Филипче: Ќе воведеме повторно рестрикции доколку епидемиолошката состојба тоа го наложи

Министерот за здравство Венко Филипче порача дека  повторно ќе бидат воведени рестрикции во некои места ако тоа го наложи епидемиолошката состојба. Тоа...

Извештај на Светска банка: Стапката на сиромаштија се очекува да порасне околу 20 отсто

Симулациите на Светска банка предвидуваат стапката на сиромаштија да порасне од околу 17 отсто во 2019 до околу 20-23 отсто во 2020...
- Advertisement -

НА ИСТА ТЕМА

- Advertisement -