ИЗБОРИ

Фатален натпревар во Лигата на шампионите: Англичаните тврдат дека 41 смртни случаи се поврзани со дуелот на „Енфилд“!

НАШ ПРЕДЛОГ

Спасовски: Засега Владата нема да разговара за затворање на границата со Косово и со Србија

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не разговараше за евентуално затворање на северната граница, односно со...

Загинал при извршување на работи во каменолом

На 02.07.2020 во 20.50 часот во Полициската станица за граничен надзор Сопот, М.Љ.(41) од с.Сопот, кумановско, вработен...

Уапсена гевгеличанка – наместо во самоизолација, била на базен

На ден 02.07.2020 во 14:30 часот, на базен во Гевгелија, лишена е од слобода А.Г.(31) од Гевгелија,...
- Промо -

Велика Британија е на четвртото место во светот во однос на инфекција со коронавирус, со повеќе од 250.000 потврдени случаи.

- Реклама -

Според официјалните бројки, 36.757 луѓе починале на Островот, од кои најмалку 41 смрт, според „Сандеј Тајмс“, се директно поврзани со повратниот натпревар од 16-то коло од Лигата на шампионите меѓу Ливерпул и Атлетико Мадрид.

Тој дуел се одигра на 11 март на „Енфилд“, а околу 3.000 навивачи на Атлетико пристигнаа во Ливерпул, иако Шпанија во тоа време веќе беше во карантин.

- Реклама -

Сепак, Англија, како и остатокот од Велика Британија, беше далеку побавна во спроведувањето на епидемиолошките мерки и воведувањето карантин, владата на премиерот Борис Џонсон даде зелено светло да се одигра овој натпревар и се случи да голем број луѓе пристигнат во Англија од едно од тогашните жаришта на пандемијата.

Ангела Меклеан, заменик главен научен советник во Англија, направи шокантни споредби за „Сандеј Тајмс“ меѓу Велика Британија и Шпанија од периодот кога се одржуваше дуелот.

На 11 март, Шпанија имала околу 640,000 заразени, шест и пол пати повеќе од Велика Британија, иако има помало население.

Националната здравствена служба (NHS) и Еџ Единџус во својата анализа на здравствените податоци заклучија дека натпреварот Ливерпул – Атлетико Мадрид и Фестивалот Челтенхам се поврзани со смртни случаи на 41 и 37 лица во блиските болници, кои се случиле помеѓу 25 и 35 дена по натпреварот. .

Англичаните посочуваат дека е невозможно со 100 проценти сигурност да се утврди точниот број на оние кои се заразиле таа ноќ на „Енфилд“ и потоа ја пренеле инфекцијата на нивните татковци и мајки и баби и дедовци, но денес, со временско заостанување од два и пол месеци, тие се едногласни во заклучокот дека натпреварот не требало да се одвива.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Загинал при извршување на работи во каменолом

На 02.07.2020 во 20.50 часот во Полициската станица за граничен надзор Сопот, М.Љ.(41) од с.Сопот, кумановско, вработен во каменолом, пријавил дека при...

Уапсена гевгеличанка – наместо во самоизолација, била на базен

На ден 02.07.2020 во 14:30 часот, на базен во Гевгелија, лишена е од слобода А.Г.(31) од Гевгелија, која не се придржувала на...

Во Белград прогласена вонредна ситуација

Градоначалникот на Белград Зоран Радојчиќ, на предлог на Штабот за вонредни ситуации, донесе одлука за прогласување вонредна ситуација, која стапува во сила...

Боки 13 продолжува со поднесување кривични пријави во ОЈО

Бојан Јовановски, кој е осуден во предметот „Рекет“, денеска  повторно ќе биде спроведен во Основното јавно обвинителство Скопје за да заврши со...