„Ербас“ на принуден одмор испраќа 3.000 работници

НАШ ПРЕДЛОГ

Има начелен договор помеѓу Заев-Ахмети – проблем сѐ уште претставува премиер Албанец

Пред повеќе од една недела лидерите на СДСМ, Зоран Заев и  ДУИ, Али Ахмети ги почна преговорите...

До трето одделение во клупи, другите онлајн – ЕУ Клик: Коронавирусот и образованието

Првачињата, учениците од второ и трето оделение ќе седанат во училишните клупи, а пак другите ќе следат...

Кредитите ќе мора да се вратат – фирмите ќе бидат обесштетени, ако има пари од стечајот

Граѓните дефинитивно ќе треба да ги вратат кредитите земени преку Еуростандард банка, иако допрва ќе треба да...

Компанијата „Ербас“ на принуден четиринеделен одмор ќе испрати околу 3.000 француски работници, во рамки на напорите да се избори со кризата од пандемијата од коронавирусот, а за тоа ќе користи средства од владината програма за финансиска помош, се вели во соопштението на водечкиот европски производител на авиони.

- Реклама -

Компанијата соопшти дека овие мерки  ќе ги примени кај работниците во оние погони што не можат во целост да ги обезбедат здравствените услови што ги побара владата со воведувањето на вонредната состојба, на 17 март, пренесуваат британските медиуми.

- Реклама -

Компанијата прецизира дека принуден одмор ќе има за околу 3.000 работници во погоните во Тулуз, Нант и Сен-Назер.

- Реклама -

Синдикатот ЦГТ соопшти дека станува збор за 20 проценти од работната сила на „Ербас“ во Франција.

Компанијата инаку вработува 130.000 луѓе ширум светот.

„Ербас“, исто така, соопшти дека програмата за принудни одмори или „делумни активности“, доколку е потребно, може и да биде продолжена по завршувањето на предвидениот рок, каде како краен рок е одреден 17 мај.

Пакетот мерки на француската Влада им овозможува на фирмите да воведат скратено работно време или принуден одмор за работниците, при што имаат обврска да плаќаат дел од платите на вработените, а тие пари да ги вратат од средствата за државната помош.

Синдикатите го поддржаа планот на „Ербас“, за кој извори на британските медиуми наведуваат дека вработените во текот на принудниот одмор ќе примаат  околу 92 проценти од полниот износ на нивната плата. 

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

До трето одделение во клупи, другите онлајн – ЕУ Клик: Коронавирусот и образованието

Првачињата, учениците од второ и трето оделение ќе седанат во училишните клупи, а пак другите ќе следат онлајн настава од дома. Ова...

Кредитите ќе мора да се вратат – фирмите ќе бидат обесштетени, ако има пари од стечајот

Граѓните дефинитивно ќе треба да ги вратат кредитите земени преку Еуростандард банка, иако допрва ќе треба да се утврди на кој начин...

Регистрирани 141 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 12653, оздравени 93 пациенти – починати 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во:...

Украдени над 200 тони пченица во Битола

На 13.08.2020 во 14.00 часот во СВР Битола, Д.К.(48) од Битола пријавил дека во периодот од 25.07.2020 до 13.08.2020, од парцели сопственост...