Две години од „Преспанскиот договор“ – 27-годишниот спор го реши името – Република Северна Македонија

НАШ ПРЕДЛОГ

Хрватски епидемиолог за употреба на руската вакцина во Хрватска: Ни случајно!

Дијана Мајер, епидемиолог во Хрватскиот завод за јавно здравство (ХЗЈЗ) и водител на Одделот за следење и...

Продолжува блокадата на депонијата – „Русино“ затворена додека не се најде на нова локација

Движењето „Стоп Русино“  уште 10 дополнителни дена останува на влезот на депонијата Русино, и нема да дозволи...

Пендаровски може да го прекрши Уставот? – Талат Џафери најавува можна уставно-институционална криза

Доколку Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот...

Малото рибарско село оддалечено само неколку километри од Преспа, ќе остане запишано во аналите на македонската, но и грчка држава.

- Реклама -

Екипа на ТВ21 пред две години беше на еден ден пред потпишувањето на договорот, селото беше мирно, без знаци дека следниот ден тука ќе се пишува историја. За помалку од 24 часа, сите погледи во светот беа свртени кон Псарадес или Нивици.

- Реклама -

Претставниците од Грција пристигнаа преку копно, проследени со групи на демонстранти, а Заев со тимот по воден пат со глисери.

- Реклама -

Шефот на грчката дипломатија беше во елемент.

Не само решението на пробемот, се славеше и роденденот на преговарачот Нимиц.

Во присуство на високи претставници од ЕУ, договорот беше потпишан.

За спомен од историскиот чин, премиерот Заев ја извади својата вратоврска и му ја подари на Ципрас, кој изгледа не се чувствува удобно било што да го стега за вратот.

Преку Преспанското езерто, македонската и грчка делегација беше префрлена на дургиот брег од Преспа.

Таму следуваше заедничка фотографија и крајот на свеченоста, но и почеток на нови проблеми.

Мирните езерски води, ги нарушија организирани протести од страна на ВМРО-ДПМНЕ, во градот под Пелистер. Па така, уште не роден, договорот беше погребан.

Опозициите во двете земји за време на потпишување на договорот реагираа негативно, а Нова демократија по преземањето на власта во Грција, ја омекна позицијата, поддржувајќи со ставот дека земјата има континуитет, Договорот е веќе потпишан и ратификуван, а Грција ќе го почитува. ВМРО-ДПМНЕ, се уште не го променила ставот.

Две години подоцна, благодарение на овој договор, нашата држава стана полноправна членка на НАТО, и доби зелено светло за отпочнување на преговорите за членство во ЕУ.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Продолжува блокадата на депонијата – „Русино“ затворена додека не се најде на нова локација

Движењето „Стоп Русино“  уште 10 дополнителни дена останува на влезот на депонијата Русино, и нема да дозволи истовар на комунален смет и...

Пендаровски може да го прекрши Уставот? – Талат Џафери најавува можна уставно-институционална криза

Доколку Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот собраниски спикер, тогаш неговиот чекор...

Каде се „кршат копјата“ меѓу ДУИ и СДСМ? – Ахмети инсистирал првата година од новата Влада премиер да биде Албанец

Не само позицијата за премиер Албанец, копјата меѓу СДСМ и ДУИ во преговорите се кршат и за бројот на функционерските места кои...

Интервентни единици и војска се распоредуваат во центарот на Минск

Белоруски интервентни единици и воени сили пристигнуваат во центарот на Минск, а припадници на интервентната полиција се упатија по Авенијата Независност кон...