ИЗБОРИ

ДУИ „влегува“ во Влада – Зибери импровизираше прва владина седница

НАШ ПРЕДЛОГ

Села: Ќе инвестираме 500 милиони евра за ревитализација на албанските населби

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива и кандидатите за пратеници од шестата изборна единица, денеска ја претставија програмата...

„Ер Франс“ укинува 7.500 работни места

Француската авиокомпанија „Ер Франс“ и нејзиниот регионален огранок Хоп вечерва објавија дека укинуваат 7.500 работни места, бидејќи...

Училиштето во Речица, од државниот буџет – Арифи: Училиштето ќе биде готово до март 2021 година

Основното училиште во Мала Речица според градоначалничката на Тетово, Теута Арифи не е само политички маркетинг  туку...
- Промо -

Импровизираа дека почнале изборите на 15 јули, а за премиер е избран кандидатот на ДУИ, Насер Зибери. Имагинацијата одеше до таму што Зибери ја „отвори“ првата владина седница надвор од Влада.

- Реклама -

„Мои сограѓани, дозволете ми да ја отворам првата седница на Владата на Република Северна Македонија“, истакна Насер Зибери.

Среде седница започна реалноста, кажувајќи ја план програмата за 100 дена влада.

- Реклама -

„Јас ќе предложам до истекот на првите 100 дена да формирам суд за еднаквост кои ќе ги истражува корените за дискриминација на државно ниво доколку се случи во судска сала, на работа, на училиште, во општина и секој друг работен амбиент“, посочи Зибери.

Поради високите температури импровизираната седница изгледа заврши порано. Во нивната програма велат дека ќе направат неколку измени, мултиетничка химна, задолжително изучување на албанскиот јазик, ветинг за сите, флексибилно работно време, младински фонд за иновации, се само некои од приоритетите на владината програма на ДУИ.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

„Ер Франс“ укинува 7.500 работни места

Француската авиокомпанија „Ер Франс“ и нејзиниот регионален огранок Хоп вечерва објавија дека укинуваат 7.500 работни места, бидејќи повеќето летови се прекинати поради...

Училиштето во Речица, од државниот буџет – Арифи: Училиштето ќе биде готово до март 2021 година

Основното училиште во Мала Речица според градоначалничката на Тетово, Теута Арифи не е само политички маркетинг  туку проект на кој се работело...

Училиште предмет за партиски препукувања – кога учениците од Визбегово ќе добијат свое училиште?

Се уште не почна изградбата на училиштето во Визбегово. Веќе неколку години наназад се даваат ветувања но стотици ученици...

Ветувања за застапеност во приватниот сектор – Висар Адеми: Најнепромислени изјави што сум ги слушнал досега

Поголема, фер и соодветна застапеност на Албанците, освен во јавниот сектор, партиите ветуваат и во приватниот сектор. Некои партии ова го ветуваат...