Domasiedoma.gov.mk е во функција – проверете дали добивте ваучер од 6.000 денари!

НАШ ПРЕДЛОГ

ММФ соопшти: Изгубени 12 билиони долари од светскиот БДП поради пандемијата

Директорката на Меѓународен монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева на онлајн конференцијата „Инфраструктура, инвестиции и Централна Европа: Иницијатива...

Тимот на Пандев пријави 14 случаи на коронавирус

Џенова, екипата во која игра Горан Пандев, пријави 14 заразени со коронавирус. Освен играчи, биле пријавени и...

САД со предупредување: Ќе ја затвориме амбасадата во Багдад доколку продолжат ракетните напади

САД денеска го предупредија Ирак дека ќе ја затворат својата амбасада во Багдад, доколку владата не преземе...
-Реклама-

Платформата преку која ќе се реализира мерката за ваучери за домашен туризам од страна на Владата официјално е пуштена денеска.

Граѓаните можат да проверат дали се добитници на ваучерот за туризам во вредност од 6.000 денари преку страната www.domasiedoma.gov.mk.

- Реклама -

Оваа мерка предвидува сите вработени граѓани кои имаат приходи кои не надминуваат 15.000 денари месечно да добијат ваучер од 6.000 денари кој ќе можат да го искористат во домашните туристички објекти, но и платежна картичка од 3.000 денари која ќе може да ја користат во сите угостителски објекти во државата.

Ваучерите за одмор во домашните туристички капацитети ќе можат да се користат од 15 јули 2020 година до 15 декември 2020 година.

Спасовски: Ја видов втората снимка од инцидентот во Битола, да ги сочекаме фактите, па да носиме суд

Оливер Спасовски, министерот за внатрешни работи денеска рече дека ја гледал втората снимка од инцидентот во Битола. Истакна дека прво ќе се...

Османи охрабрен од европратениците за старт на преговори оваа година

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ја започна својата прва работна посета откако е на оваа функција, со средби во Европскиот...

Променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд

Променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд. На места врнежите ќе бидат пообилни проследени со грмежи и засилен ветер. Ќе...

Цената на горивата останува иста

Цените на нафтените деривати остануваат исти во следните седум дена. Единствено се зголемува цената на мазутот, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Светските лидери бараат прекин на судирите во Нагорно Карабах

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД ќе се обидат да го запрат насилството што изби меѓу Ерменија и Азербејџан.