НАЈНОВА ВЕСТ

101 новозаразени, 4 лица починаа од коронавирус – биланс за последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај со Ковид-19 и тоа во: Скопје-59, Куманово-12, Штип-7,...

Додека Охрид се бори за „УНЕСКО“, на плажа никнува потпорен ѕид во време на вонредна состојба

НАШ ПРЕДЛОГ

Нова Влада се бира во косовското Собрание – поддржувачите на Курти протестираат (видео)

 Собранието на Косово со полчасовно задоцнување на почна вонредната седница, на која треба да се гласа за...

101 новозаразени, 4 лица починаа од коронавирус – биланс за последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај со Ковид-19 и...

Папата Франциск го осуди расизмот во САД, но и насилните протести

Папата Франциск денеска првпат се огласи по повод немирите во САД, порачувајќи дека никој не смее да...

На познатата охридска плажа Градиште, за време на вонредната состојба никна потпорен ѕид. Нема официјални информации кој го гради, ниту пак како било пристапено во авто-кампот кој во овој временски период е целосно затворен. Екологистите повторно алармираат дека и во вакви периоди се узурпира и се гради на брегот од Охридското езеро, но не само кај Градиште туку опочнувајќи од Радожда до Свети Наум. Градоначалникот на Охрид, на својот Фејсбук профил објави дека станува збор за дивоградба, а во месец април имало и налог за уривање.

„Овие градежни активности, се одвиваат во текот на февруари и март, односно цела зима и сега продолжуваат. За несреќа никој ништо не презема, тие иако имата дадено инспекторатот налог за рушење, тие продолжуваат да градат и да работат. Без одобрение. Се обративме до фрадежниот инспекторатот, до министерството за животна средина, и министерот Енмонд Адеми кој е застапник во УНЕСКО.“, рече Ѓорѓи Таневски.

- Реклама -
- Реклама -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

101 новозаразени, 4 лица починаа од коронавирус – биланс за последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај со Ковид-19 и тоа во: Скопје-59, Куманово-12, Штип-7,...

Папата Франциск го осуди расизмот во САД, но и насилните протести

Папата Франциск денеска првпат се огласи по повод немирите во САД, порачувајќи дека никој не смее да „затвора очи пред расизмот“.

Министерот Филипче ќе одржи состанок со Комисијата за заразни болести

Министерството за здравство информира дека денеска во 13 часот, министерот за здравство доц. д-р. Венко Филипче ќе одржи состанок со членовите на...

Милошоски: Во следните три недели државата сите ресурси да ги насочи кон справување со ковид-19, па потоа да се зборува за датум за избори

 ВМРО-ДПМНЕ како партија и организација е секогаш спремна за избори, но во овој момент, следните две три недели најдобро е цела држава...