До трето одделение во клупи, другите онлајн – ЕУ Клик: Коронавирусот и образованието

НАШ ПРЕДЛОГ

Мухамед Зеќири со обвинувања до Арбр Адеми – екс министерот возврати „Дежурен провокатор кон ДУИ“

„Министерството за образование од минатиот мандат покажало негрижа за почетокот на новата учебна година, а министерот Адеми...

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

Министерството за образование и наука соопшти дека првиот училишен ден помина успешно за најголем дел од учениците...

Дескоска: „Дебатава“ за импичмент наликува на она „нишајте го бродот за нешто да се случува“

Поранешната министерка за правда на социјалната мрежа Фејсбук попладнево објави свој став по однос на најавите дека...
-Реклама-

Првачињата, учениците од второ и трето оделение ќе седанат во училишните клупи, а пак другите ќе следат онлајн настава од дома. Ова е предлогот на Комисијата за заразни болести кој треба да го одобри Владата. Сепак родителите се загрижени за здравјето на нивните деца, едни се за физичко присуство, а пак други за следење на онлајн настава.   Драги Змијанац од детската амбасада „Меѓаши“ во емисијата ЕУ Клик изјави дека ситуацијата со корона вирусот негативно влијаела врз психофизичкиот развој на децата.

„Забелешуваме негативни промени во психичкиот развој кај децата. Осаменост, отуѓеност, депресија. Секако тука недостига воспотната компонента бидејќи образованието не е само образование туку потребна е и воспитната компонента која многу тешко може да се изведува преку далечинско учење. Недостига физичкиот контакт на спихо-социјално педагошките служби во непосредна работа со децата“, вели Драги Змијанац.

- Реклама -

Од друга страна, претседателот на СОНК Јаким Неделков вели дека воопшто не биле консултирани за донесување на протоколите во училиштата и отпочнување на учебната година.

„Со жалење можам да кажам ние како релевантен претставник на наставниците односно на вработените во училиштата не сме вклучени во комисија или работна група или организација која што би дале совет како најлесно да се спроведат препораките на Министерството за здравство односно на Министерството за образование“, посочи Јоаким Неделков.

- Реклама -

Учебната година нема да почне на први септември бидејќи за физичко присуство во училиштата ќе бидат неопходни законски измени а се уште нема Собрание.

ВЕСТИ ВО 19:30

#21LiveNews

#21LiveNews 19:30 Вести на македонски јазик | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Папата одби да го прими Помпео на аудиенција

Папата Франциск одби да го прими на аудиенција државниот секретар на САД, Мајк Помпео, јави Би-Би-Си. Државниот секретар на...

Во Британија стапката на инфекција со Ковид-19 се зголеми четирипати за еден месец

Стапката на инфекција со коронавирус во Велика Британија се зголеми за четирипати во последниот месец, објавија британските научници врз основа на случајно...

Дневен хороскоп за четврток (1. октомври 2020)

ОВЕН Работа: Имате јасно зацртани цели. Свесни сте за тешкотии и полека, една по една ги решавате.

Рот – Димитров: С.Македонија ги исполни условите, пристапните преговори треба да почнат што побргу

Германија очекува до крајот на нејзиното претседавање со ЕУ да биде одржана првата Меѓувладина конференција и да почнат пристапните преговори со С.Македонија,...

Кражба во живо на ТВ во Италија (видео)

Градоначалникот на градот Вентимиља, северозападна Италија, близу границата со Франција, беше „опљачкан“ во директен пренос на телевизија. На видеото,...