До трето одделение со физичко присуство – другите ученици ќе учат од дома

НАШ ПРЕДЛОГ

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

Министерството за образование и наука соопшти дека првиот училишен ден помина успешно за најголем дел од учениците...

Дескоска: „дебатава“ за импичмент наликува на она „нишајте го бродот за нешто да се случува“

Поранешната министерка за правда на социјалната мрежа Фејсбук попладнево објави свој став по однос на најавите дека...

Учениците од Лешница ја бојкотираат наставата, родителите се жалат за стариот училишен објект

40 ученици од Лешница – Желино ја бојкотираа наставата иако од МОН добиле одобрување за настава со...
-Реклама-

Комисијата за заразни болести предложи учениците од прво, второ и трето одделение од 1 септември да се вратат во училишните клупи. Другите генерации да продолжат со онлајн настава. Министерот за образование, Арбр Адеми, во врска со предлогот на Комисијата вели дека училиштата каде има мал број на ученици, таму наставата може да се одвива со физичко присуство почитувајќи ги мерките за заштита од Ковид-19. Овој предлог треба да добие зелено светло од Владата. Според Адеми, било каква одлука да се донесе, потребно е да се направат законски измени, затоа потребно е и да имаме функционално собрание. Што се однесува до градинките, од Комисијата за заразни болести велат дека ќе се дискутира следната недела.

https://youtu.be/gF5o8bbfwB8

„Се истакнува – наставата да се одвива од дистанца, онлајн, со две исклучоци. Првиот исклучок е од прво до трето одделение ќе биде потребно физичкото присуство во наставниот процес. Вториот исклучок, важно е да се истакне, во тие училишта каде има мал број на ученици и каде можат да се почитуваат протоколите за физичка дистанца и може да се организира наставниот процес, со што да не се загрозува здравјето, таму ќе се организира наставниот процес со физичка дистанца“, вели Арбр Адеми за ТВ21.

ВЕСТИ ВО 19:30

#21LiveNews

#21LiveNews 19:30 Вести на македонски јазик | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Заев и Царовска на првиот училиштен ден во „Коменски“

Премиерот Зоран Заев и министерката за образование и наука Мила Царовска по повод почетокот на учебната 2020/2021 година ќе се обратат во...

Летачки костим за побрза итна помош (видео)

 Болничари тестираат нов вид брза помош во изолираната област Лејк Дистрикт во северна Англија. Се работи за летачки костим со којшто лекарот...

Судири во Нагорно Карабах – 23 жртви од ерменската страна

Во судирите во Нагорно Карабах во изминатиот ден беа убиени 23 лица од ерменска страна, што го зголеми вкупниот број на жртви...

Заев: Секојдневно обезбедуваме технички помагала и начини за децата да ја следат наставата

На денешниот настан по повод почетокот на учебната година, во одговор на новинарско прашање, премиерот Заев објасни дека Владата секојдневно обезбедува нови...

Вонреден самит на ЕУ

Лидерите на ЕУ27 денеска и утре ќе се состанат на вонреден самит во Брисел за да разговараат за надворешната и безбедносната политика,...