Димовски: Немојте да манипулирате со датумот, ние датум не добиваме ниту во март

НАШ ПРЕДЛОГ

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 21.453,097 лица. Од нив починале 765,239,...

Ајет е една година без пасош – нашите државјани во Словенија останале без документи

Неколкумина наши државјани кои живеат во Словенија останале без пасоши. Еден од нив  е Ајет Зеќири. Тој...

Многу жалби доставени до Омбудсманот – кичевските административци без решенија, се жалат од пензинскиот фонд

Граѓаните кои не успеваат да завршат работа во државните институциите, се обраќаат во канцеларијата на Народниот правобранител.

Илија Димовски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ денеска на расправата за законот за ЈО, им порача на пратениците на независната група на ВМРО-ДПМНЕ им порача да не ја манипулираат јавноста дека Законот за ЈО бил важен и за добивање на датум за преговори со ЕУ на самитот на март во Загреб.

- Реклама -

„Јас се обложив со сите вас дека во октомври нема да добиеме датум, и добив. Не дека јас го сакав тоа, туку поради тоа што е реалност. Ниту сега нема да добиеме преговори во март. Немојте да ја манипулирате јавноста со датумот. Една важна земја членка на ЕУ вели дека не е важно само да донесе, туку како ќе се донесе законот за ЈО“, рече Димовски.

- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Ајет е една година без пасош – нашите државјани во Словенија останале без документи

Неколкумина наши државјани кои живеат во Словенија останале без пасоши. Еден од нив  е Ајет Зеќири. Тој вели дека за нов пасош...

Многу жалби доставени до Омбудсманот – кичевските административци без решенија, се жалат од пензинскиот фонд

Граѓаните кои не успеваат да завршат работа во државните институциите, се обраќаат во канцеларијата на Народниот правобранител. Во канцеларијата...

Има начелен договор помеѓу Заев-Ахмети – проблем сѐ уште претставува премиер Албанец

Пред повеќе од една недела лидерите на СДСМ, Зоран Заев и  ДУИ, Али Ахмети ги почна преговорите за коалиција. Не е кажано...

До трето одделение во клупи, другите онлајн – ЕУ Клик: Коронавирусот и образованието

Првачињата, учениците од второ и трето оделение ќе седанат во училишните клупи, а пак другите ќе следат онлајн настава од дома. Ова...