Димитров: Ставот на Макрон добар сигнал, да се потрудиме Извештајот на ЕК за земјава да биде попозитивен

НАШ ПРЕДЛОГ

Има начелен договор помеѓу Заев-Ахмети – проблем сѐ уште претставува премиер Албанец

Пред повеќе од една недела лидерите на СДСМ, Зоран Заев и  ДУИ, Али Ахмети ги почна преговорите...

До трето одделение во клупи, другите онлајн – ЕУ Клик: Коронавирусот и образованието

Првачињата, учениците од второ и трето оделение ќе седанат во училишните клупи, а пак другите ќе следат...

Кредитите ќе мора да се вратат – фирмите ќе бидат обесштетени, ако има пари од стечајот

Граѓните дефинитивно ќе треба да ги вратат кредитите земени преку Еуростандард банка, иако допрва ќе треба да...

 Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели ставот на францускиот претседател Емануел Макрон дека ако резултатите од Извештајот на Европската комисија во март за Северна Македонија и Албанија се позитивни тој би поддржал отворање на преговори со нив за да станат членки на Унијата, е многу позитивен сигнал и оти затоа земјава треба да направи се Извештајот на ЕК да биде што е можно попозитивен. Тоа, потенцира Димитров, пред се значи дека треба да биде донесен законот за јавно обвинителство.

- Реклама -

„Од особена важност е што Северна Македонија беше во фокусот и во излагањето на францускиот претседател Макрон, кој одговарајќи на прашање на новинарот на Економист укажа дека дека до колку земјите членки ја усвојат новата методологија за пристапниот процес до колку извештаите за двете земји Северна Македонија и Албанија бидат позитивни, Франција позитивно ќе го разгледа прашањето и одлуката за почеток на пристапни преговори во март“, вели министерот Димитров кој присуствува на Минхенската безбедносна конференција.

- Реклама -

Тој додава дека имало дебата меѓу новинарите што го следат ова прашање, како новинари од Политико, од Економист и, како што вели, општ впечаток е оти францускиот претседател бил за нијанса попозитивен од вообичаено, што е еден позитивен сигнал.

- Реклама -

„Што значи тоа. Тоа значи дека ние треба да се погрижиме извештајот на ЕК да биде што е можно попозитивен и тоа пред се значи дека Собранието треба да го усвои Законот за јавно обвинителство“, порачува Димитров. 

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

До трето одделение во клупи, другите онлајн – ЕУ Клик: Коронавирусот и образованието

Првачињата, учениците од второ и трето оделение ќе седанат во училишните клупи, а пак другите ќе следат онлајн настава од дома. Ова...

Кредитите ќе мора да се вратат – фирмите ќе бидат обесштетени, ако има пари од стечајот

Граѓните дефинитивно ќе треба да ги вратат кредитите земени преку Еуростандард банка, иако допрва ќе треба да се утврди на кој начин...

Регистрирани 141 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 12653, оздравени 93 пациенти – починати 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во:...

Украдени над 200 тони пченица во Битола

На 13.08.2020 во 14.00 часот во СВР Битола, Д.К.(48) од Битола пријавил дека во периодот од 25.07.2020 до 13.08.2020, од парцели сопственост...