ДИК контра барањето на Заев – „Не можеме да организираме регуларни избори за 22 дена“, вели Шеху

НАШ ПРЕДЛОГ

Бузаку со скандалозни документи: ИВЗ исплатила 20.000 евра на синот на сега разрешениот поглавар Реџепи

Во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, вчера гостуваше Скендер Буџаку кој за себе рече дека е...

ФОТО: По укинувањето на полицискиот час, градскиот парк во Скопје е преполн

Од денеска нема повеќе полициски час во нашата земја. И во првиот дел од укинувањето, веднаш раздвиженост...

Владината одлука за враќање на работа од 1.јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично...

Државната изборна комисија за 22 дена не може да организира легитимни избори, изјави вчера во Клик Плус, Дитмире Шеху, потпретседателка на ДИК. Шеху рече дека на ДИК и треба време уште еднаш да ги заврши изборните процеси кои останале на половина кога се откажаа изборите.

„Нашата одлука е едногласна, сите се согласивме и сите имавме исто мислење дека изборните листи треба да се повторат и уште еднаш да се ажурира и истото мислење беше доставено до Претседателот на државата и истото мислење го кажавме и на состанокот дека за 22 дена ДИК не може да ги реализира сите останати изборни процеси за да имаме легитимен процес“, посочи Дитмире Шеху.

Кастриот Реџепи, од Движење Беса рече дека е важно во што е можно пократок рок да имаме избори и нормална Влада. Тој додаде дека вчера политичките партии не постигнале консензус за датум за избори поради тоа што некои партии прават калкулации со пандемијата и ситуацијата, со цел да го одложат датумот на избори.

„Ние како Движење Беса имаме наш став дека треба да се формираат институции со политички мандат поради тоа што сега имаме техничка влада која е избрана за да организирана предвремени избори и нема целосен мандат за да донесе одлуки од економската и здравствената област, туку сите тие беа со уредби“, истакна Кастриот Реџепи.

Аналитичарот Алберт Муслиу вели дека оправдувањата на партиите за не одржување на избори или одложување на истите, не држат вода бидејќи требало да реагираат во моментот кога со законска уредба е предвидено дека изборниот рок истекува со крајот на вонредната состојба.

„Ако нашите политичари не сакаат да влеземе во некакви уставни компликации, тогаш ќе треба да најдат начин како да се одржат тие избори. Добро е нашите политичари да покажат повисока свесност пред меѓународните партнери, посебно пред европските, за да им покажеме дека кај нас има политичка култура, има капацитет за компромис и може да се постигне консензус за датум на избори“, вели Алберт Муслиу.

Лидерите на политичките партии два пати по ред организираа состанок кај првиот човек на државата, Стево Пендаровски, за да се договорат за датум на избори, но и двете состаноци завршија без договор.

- Advertisement -
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ФОТО: По укинувањето на полицискиот час, градскиот парк во Скопје е преполн

Од денеска нема повеќе полициски час во нашата земја. И во првиот дел од укинувањето, веднаш раздвиженост меѓу граѓаните.

Владината одлука за враќање на работа од 1.јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично болните и за родителите кои...

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

Со завршувањето на вонредната состојба, продолжуваат сите изборни активности, изјави техничкиот премиер, Оливер Спасовски. Тој ја отфрли можноста за одложување на изборите...

Разрешен поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи – Бузаку: Сценарио диригирано од Реџепи

Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи е разрешен од неговата функција. Оваа одлука е донесена со 2/3 од гласовите на вонредната седница на...
- Advertisement -

НА ИСТА ТЕМА

- Advertisement -