Џафери: Илинден е симбол на стремежот за подобро утре, за подобар живот на идните генерации

НАШ ПРЕДЛОГ

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Жена загина во експлозија на гас во Балтимор, неколку лица се повредени, и неколку куќи се уништени.

Средба Заев – Ахмети во Собранието

Во Собранието попладнево се одржува средба на лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Демократската унија за...

109 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 11942, оздравени 422 пациенти – починатo e 1 лицe

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109...

Претседателот на Собранието, Талат Џафери поради препораките од лекарите, не отпатува на Мечкин Камен во Крушево да се обрати, но затоа не пропушти можност да го честита големиот празник Илинден – Денот на Републиката. 

- Реклама -

„Иако оваа година не се обраќам од Мечкин Камен, на овој начин да ви го честитам големиот празник 2 Август – Денот на Републиката. Илинден е симбол на стремежот за подобро утре, за подобар живот на идните генерации, поправедно општество, напредок и повисоки вредности. Во ова исклучително време на предизвици, на овој посебен ден да се потсетиме на двата Илиндена; на Крушевскиот манифест и на идејата водилка на АСНОМ за слободна, независна и просперитена Реублика Северна Македонија, почитувајќи , уважувајќи и потпирајќи се на ближниот, на сограѓанинот, на соседот. Ви посакувам убав празничен ден со вашите семејства и посакувам што побрзо, преку почитување на мерките, разум и добро однесување да го надминеме и предизвикот COVID – 19 и секој празник да го одбележуваме масовно, сплотено, слободно.“, вели Џафери во честитката. 

- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Средба Заев – Ахмети во Собранието

Во Собранието попладнево се одржува средба на лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети, како...

109 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 11942, оздравени 422 пациенти – починатo e 1 лицe

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19 во:...

Одлуката за поскапување на струјата ќе остане – МЕПСО: Граѓаните не ги „болат“ парите за интернет, а за струјата реагираат

“Граѓаните не ги болат парите за интернет, а кога станува збор за електричната енергија реагираат. Не треба да се споредува цената на...

Ахмети ги покани на маса албанските партии – Заев: Ова е притисок од ДУИ за позицијата премиер

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети ги покани на средба четворицата претседатели на албанските парламентарни партии, на Алтернатива, Африм Гаши, на Движење Беса,...