Џафери: Идентитетот е потврден во Уставот – вработувања по етнички клуч се добри за бизнисот

НАШ ПРЕДЛОГ

Грција воведува ПОЛИЦИСКИ ЧАС во региони кои се жаришта на коронавирус!

Грчкиот премиер Мицотакис денеска објави дека полицискиот час ќе биде воведен од 00,30 до 5,00 часот наутро...

Трамп и Бајден се среќаваат на последната дебата

Претседателот Доналд Трамп влегува во последната претседателска дебата вечерва и има потреба од големо раздвижување што ќе...

Милан со убедлива победа против Селтик на стартот во Лигата на Европа

Милан го започна своето учество во Лигата на Европа со престижна победа, откако како гостин го совлада...

По големите реакции во јавноста поради бугарскиот меморандум доставен до земјите членки на Европската унија во кој се наведени барања кои задираат во идентитетските прашања на Македонија, претседателот на собраниската комисија за надворешни работи Антонио Милошоски побара од министерот за надворешни работи Бујар Османи да го достави документот до Комисијата. Тој вчера побараа Собранието да усвои декларација за потврдување на македонскиот идентитет, на што претседателот на Собранието Талат Џафери во магазинот на ТВ21 Клик плус вели дека идентитетот на граѓаните е потврден со Уставот.

„Уставот ги определил тие работи околу потврдата за идентитетот, а односот по спорот би требало во дијалогот кој што е веќе отворен да се справат, да се расправаат и да се изнајдат соодветни решенија. Институциите ја имаат поддршката од Собранието да си ги водат преговорите со оглед на она што е темата и дилемата околу тие односи, да ги регулираат односите“, истакна Џафери.

Запрашан за тоа што мисли за предлогот на првиот вицепремиер Артан Груби околу субвенциите на приватните компании за вработување по етнички клуч. Џафери рече дека тоа би било добро за бизнисот, иако потсети дека Уставот предвидува право на вработување на секој граѓанин.

„На конкурс има право да се пријави било кој и секој фактички кој што смета дека ги исполнува условите, а застапеноста сметам дека од друга страна би било интерес можеби и на бизнисот, односно приватниот сектор да има застапеност. Основата е значи во Уставот како право на работа на секој граѓанин кој е способен за работа без оглед на припадноста, така што во тој контекст уставна категорија е и застапеноста во смисла на потребата“, посочи Талат Џафери. 

Џафери во Клик плус на ТВ21 зборуваше и околу бројката на неговите заменици во Собранието. Рече дека ако тој се прашува не му треба ниту еден заменик. Текот на седницата е моја работа. Јас контролирам, јас одлучувам кога ќе прекинам. Мене не ми треба заменик ако јас се прашувам, рече Џафери.

Во Косово втор ден по ред без починат од Ковид-19, 159 заразени во последните 24 часа

Втор ден по ред во Косово не е забележан ниеден смртен случај на заразен од Ковид-19, така што бројот на жртви на...

Обвинение за поранешен градоначалник на Чашка, ја оштетил општината за преку 1,3 милиони денари

Основното јавно обвинителство Велес поднесе Обвинителен акт против поранешен градоначалник на општина Чашка за кривичното дело „злоупотреба на службената положба и овластување“...

Белгиската министерка за надворешни на интензивна нега поради Ковид-19

Министерката за надворешни работи и поранешна премиерка на Белгија, Софи Вилмес, е хоспитализирана на интензивна нега откако беше заразена со Ковид-19, јави...

Конфекција во Ресен е ново жариште на Ковид-19, не ja испочитувала препораката на затворање на 10 дена

Петнаесет вработени од конфекција за текстил во Ресен се позитивни на коронавирус. Општинскиот кризен штаб, како што информира денеска...

Од сабота – две третини од Французите во карантин

Повеќе од две третини од Французите ќе мора да остануваат во своите домови навечер, почнувајќи од сабота, кога ќе биде воведен т.н....