Девет години целосно неподвижен – Никола бара помош да се излекува

НАШ ПРЕДЛОГ

Дневен хороскоп за недела (31. мај 2020)

ОВЕН Работа: Сте успеале да ги решите проблемите на полето работа. Задоволни сте затоа...

Филипче: Ова е Клиничкиот центар вечерва, со нов лик, да го чуваме уреден

Министерот за здравство Венко Филипче на својот „Фејсбук“ објави фотографии од изгледот на Клиничкиот центар.

НАСА успешно ја лансираше ракетата на Илон Маск со двајца астронаути

Ракетата на Илон Маск со двајца астронаути, беше успешно лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида. Ова...

Ова е Никола од Струмица. Пред девет години останал целосно неподвижен како последица на автомобилска несреќа. Сега има 36 години, но од тој кобен ден, ниту може да зборува, ниту пак да се храни сам. Неговата мајка вели дека веќе не може да поднесе да го гледа во таква состојба. Таа раскажува за најголемиот сон на нејзиниот син.

Мара вели дека Никола мора да замине на лекување во Русија. Неколкупати со помош на хуманите луѓе успеале да го однесат на терапија во Русија, но како што вели таа, има потреба од уште терапии.

Таткото на Никола е земјоделец, но кога разговаравме со семејството тој не беше дома, бидејќи бил на нива да работи. Семејството зема социјална помош и нега 11 илјади денари, средства кои не се доволни ниту за лекување на Никола, ниту пак за посебната исхрана на која мора да се придржува. Наредната терапија на која Никола мора да замине чини околу 20 илјади евра. Мајка му Мара, бара помош од хуманите луѓе, за како што вели, да може барем уште еднаш да го види својот син да зборува и исправен на нозе.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Филипче: Ова е Клиничкиот центар вечерва, со нов лик, да го чуваме уреден

Министерот за здравство Венко Филипче на својот „Фејсбук“ објави фотографии од изгледот на Клиничкиот центар. „Ова е Клиничкиот...

НАСА успешно ја лансираше ракетата на Илон Маск со двајца астронаути

Ракетата на Илон Маск со двајца астронаути, беше успешно лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида. Ова означува нова ера на патувањата...

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: НАСА испраќа астронаути до меѓународната вселенска станица

НАСА и Спејсикс ги испраќаат астронаутите Роберт Бехенкен и Даглас Харли до Меѓународната вселенска станица. Настанот може да...

Тежок живот во уште потешки услови, домаќинот болен и не може да му помогне на семејството

Доволно е само еднаш да ја погледнеш куќата за да ја разбереш маката на ова семејство. 7-членото семејство Метовски...