НАЈНОВА ВЕСТ

101 новозаразени, 4 лица починаа од коронавирус – биланс за последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај со Ковид-19 и тоа во: Скопје-59, Куманово-12, Штип-7,...

Денеска ќе се одлучува за полицискиот час престојниот викенд, и за угостителските објекти

НАШ ПРЕДЛОГ

Нова Влада се бира во косовското Собрание – поддржувачите на Курти протестираат (видео)

 Собранието на Косово со полчасовно задоцнување на почна вонредната седница, на која треба да се гласа за...

101 новозаразени, 4 лица починаа од коронавирус – биланс за последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај со Ковид-19 и...

Папата Франциск го осуди расизмот во САД, но и насилните протести

Папата Франциск денеска првпат се огласи по повод немирите во САД, порачувајќи дека никој не смее да...

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе расправа за траењето на полицискиот час за време на викендот и празниците во понеделник, како и за отворањето на угостителските објекти.

„Епидемијата е под контрола. Бројот на активни случаи е стабилен, голем дел од потврдените се веќе од познати кластери, а дел од заразените се инфицирале при групирање на приватни собири“, истакна вчера Филипче.

- Реклама -

Тој додаде дека на Комисијата за заразни болести се разговарало за отворањето на угостителските објекти, но дека требало да бидат земени во предвид претстојните празници за време на викендот, па така наместо оваа, можно е да бидат отворени во текот на идната недела.

Денеска ќе се одлучува и за полицискиот час викендов, односно дали ќе има карантин за време на празниците (муслиманскиот верски празник Бајрам и Денот на светите просветители св. Кирил и Методиј).

Во однос на отворање на границите Филипче рече дека ќе почекаме да се официјализира документот со Грција, па да зборуваме конкретно за начинот на патување

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 1.839, бројката на оздравени пациенти е 1.351, на починати е 106, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 382. 

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

101 новозаразени, 4 лица починаа од коронавирус – биланс за последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај со Ковид-19 и тоа во: Скопје-59, Куманово-12, Штип-7,...

Папата Франциск го осуди расизмот во САД, но и насилните протести

Папата Франциск денеска првпат се огласи по повод немирите во САД, порачувајќи дека никој не смее да „затвора очи пред расизмот“.

Министерот Филипче ќе одржи состанок со Комисијата за заразни болести

Министерството за здравство информира дека денеска во 13 часот, министерот за здравство доц. д-р. Венко Филипче ќе одржи состанок со членовите на...

Милошоски: Во следните три недели државата сите ресурси да ги насочи кон справување со ковид-19, па потоа да се зборува за датум за избори

 ВМРО-ДПМНЕ како партија и организација е секогаш спремна за избори, но во овој момент, следните две три недели најдобро е цела држава...