ИЗБОРИ

Денес над 50 новозаразени со Ковид-19? – Комисијата за заразни болести предлага построго спроведување на заштитните мерки

НАШ ПРЕДЛОГ

Спасовски: Засега Владата нема да разговара за затворање на границата со Косово и со Србија

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не разговараше за евентуално затворање на северната граница, односно со...

Загинал при извршување на работи во каменолом

На 02.07.2020 во 20.50 часот во Полициската станица за граничен надзор Сопот, М.Љ.(41) од с.Сопот, кумановско, вработен...

Уапсена гевгеличанка – наместо во самоизолација, била на базен

На ден 02.07.2020 во 14:30 часот, на базен во Гевгелија, лишена е од слобода А.Г.(31) од Гевгелија,...
- Промо -

Неофицијално, ТВ21 дознава дека во последните 24 часа бројот на заболени од коронавирус е над 50.

- Реклама -

Заменик министерот за здравство, Арменд Арслани, за ТВ21 изјави дека Комисијата за заразни болести на состанокот што се одржа утринава, му предложила на Централниот кризен штаб построго да ги спроведува препораките за заштита, во спротивно мерките може да бидат обновени.

Оваа информација за ТВ21 ја потврди и дополнителниот заменик министер во МВР, Славјана Петровска. Таа посочи дека Комисијата предложила МВР и инспекторатите да бидат поприсутни на терен и поригорозни во спроведувањето заштитни мерки, заштитни маски, да не се дозволат големи групи на луѓе и да се почитуваат протоколите во кафулиња и ресторани.

- Реклама -

Петровска не потврдува дека на состанокот било предложено враќање на полицискиот час.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Загинал при извршување на работи во каменолом

На 02.07.2020 во 20.50 часот во Полициската станица за граничен надзор Сопот, М.Љ.(41) од с.Сопот, кумановско, вработен во каменолом, пријавил дека при...

Уапсена гевгеличанка – наместо во самоизолација, била на базен

На ден 02.07.2020 во 14:30 часот, на базен во Гевгелија, лишена е од слобода А.Г.(31) од Гевгелија, која не се придржувала на...

Во Белград прогласена вонредна ситуација

Градоначалникот на Белград Зоран Радојчиќ, на предлог на Штабот за вонредни ситуации, донесе одлука за прогласување вонредна ситуација, која стапува во сила...

Боки 13 продолжува со поднесување кривични пријави во ОЈО

Бојан Јовановски, кој е осуден во предметот „Рекет“, денеска  повторно ќе биде спроведен во Основното јавно обвинителство Скопје за да заврши со...