Демонстрантите упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

НАШ ПРЕДЛОГ

🔴 [ВО ЖИВО] Протест во Тетово

Во Тетово попладнево е организиран масовен протест против поскапувањето на струјата. Во продолжение следете...

Костовски: Сценариото се спремало – тие кои знаеле дека ќе се затвори банката, си ги повлекле парите

Најголемиот акционер во „Еуростандард Банка“, Трифун Костовски денеска на прес конференција посочи дека сценариото се спремало, а...

Бројот на активни случаи од ковид-19 намален под 3.000 – пристапот на широко тестирање дава резултати

Институтот за јавно здравје денес регистрира намален број на активни случаи – 2950. После подолг период бројот...

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест против враќањето на рестриктивните мерки и повторното воведување полициски час, најавено од српскиот претседател Александар Вучиќ.

- Реклама -

Околу 10.15 часот, група демонстранти влегоа во Собранието на Србија, по што полицијата интервенираше и по петнаесет минути тие беа избркани од парламентот.

- Реклама -

Граѓаните го блокираа сообраќајот на раскрсницата на плоштадот Никола Пашиќ и улицата Таковска.

- Реклама -

Според известувачот на Х1, повеќето одржуваат дистанца, но не секој носи маски.

Собраните граѓани се обраќаат со навредливи зборови против претседателот на Србија и владејачката партија.

Како што граѓаните му рекоа на репортерот Х1, тие дошле затоа што биле испровоцирани со најавата за усвојување нови рестриктивни мерки.

Сообраќајот е блокиран, а меѓу присутните има граѓани кои не се од Белград, туку од градови како Зрењанин и Нови Сад.

Не е познато колку долго ќе остане пред зградата на парламентот или дали ќе оди на протестна прошетка, за што полицијата е подготвена доколку се случи.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Костовски: Сценариото се спремало – тие кои знаеле дека ќе се затвори банката, си ги повлекле парите

Најголемиот акционер во „Еуростандард Банка“, Трифун Костовски денеска на прес конференција посочи дека сценариото се спремало, а тие кои знаеле од Народната...

Бројот на активни случаи од ковид-19 намален под 3.000 – пристапот на широко тестирање дава резултати

Институтот за јавно здравје денес регистрира намален број на активни случаи – 2950. После подолг период бројот на активни случаи е под...

Што по затворањето на Еуростандард банка? Прес на најголемиот акционер Трифун Костовски

Што по затворањето на Еуростандар банка? Во продолжение во живо прес конференција на најголемиот акционер Трифун Костовски:

Пендаровски -Бежоска: Побрзо да се обесштетат депонентите од „Еуростандард банка“

Сите надлежни институции да вложат максимални напори за обесштетување на депонентите, рече претседателот Стево Пендаровски на денешната средба со гувернерката на Народната...