Датумот ќе го одредат министрите за здравство – разговори за отворање на границите во регионот следната недела!

НАШ ПРЕДЛОГ

Грција воведува ПОЛИЦИСКИ ЧАС во региони кои се жаришта на коронавирус!

Грчкиот премиер Мицотакис денеска објави дека полицискиот час ќе биде воведен од 00,30 до 5,00 часот наутро...

Трамп и Бајден се среќаваат на последната дебата

Претседателот Доналд Трамп влегува во последната претседателска дебата вечерва и има потреба од големо раздвижување што ќе...

Милан со убедлива победа против Селтик на стартот во Лигата на Европа

Милан го започна своето учество во Лигата на Европа со престижна победа, откако како гостин го совлада...

Северна Македонија заедно со земјите од регионот ќе одлучат за отворање на слободно минување и отворање на границите следната недела, извести министерот за здравство Венко Филипче иако здравствените власти го кажаа истото минатата недела. Директорот на Инстутутот за јавно здравје, Шабан Мемети рече дека нема да шпекулира со датуми додавајќи дека ќе одлучат сите министри за здравство од регионот.

„Неделата што доаѓа најверојатно ќе има координација меѓу министрите за здравство меѓу државите, како Северна Македонија, Косово, Грција, Црна Гора и Босна кои ќе одлулат за моделот и времето за укинување на тестовите“, истакна Шабан Мемети.

Пред два дена првиот вицепремиер на владата Артан Груби заедно со неговиот косовски колега, Бесник Тахири, предложија отворање на граничните премини и слободно движење на граѓаните без ПЦР тест.

„Границите треба да се либерализираат според примерот на Косово и Албанија кои се отворени и има вонредно движење меѓу двете земји, особено во туристичката сезона и пренесувањето на заразата со Ковид-19 од Албанија во Косово или од Косово во Албанија беше минимално“, посочи Артан Груби.

Се очекува следната недела координаторот на МЗ пред претставниците на другите земји да ја презентира состојбата со Ковид-19, и потоа треба да се договори заедничка политика за границите.

Од друга страна, СЗО рече дека новите случаи на неделно ниво со корона вирусот во Европа го надминува бројот на заразени. Само минатата недела се регистрирани 300 илјади ново заразени на стариот континент.

Заев: Нашиот пат кон ЕУ нема алтернатива, очекуваме многу скоро да ги направиме првите следни чекори

Во разговорите со европските членици изразивме надеж дека подготвеноста на Северна Македонија ќе се формализира и со усвојување на рамката за преговори...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 41.734.115 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.139.638 пациенти, а оздравеле...

Претреси во Синѓелиќ, запленети пиштоли

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи и СВР Скопје-Единица занедозволена трговија...

МНР нема да реагира за изјавата на Каракачанов – „Ова е предизборна изјава“, смета Османи

„Доколку е потребно ќе им испратиме и инженерски полк за да ги отстраниме спомениците кои не се поврзани со историски факти“, изјави...

За 10 дена починати се 77 лица од коронавирус во Македонија

Алармантни се бројките на починати лица од коронавирус во Македонија. ТВ21 ги анализираше последните 10 дена од Ковид-19 состојбата во нашата држава....