Данска почнува со олеснување на карантинските мерки

НАШ ПРЕДЛОГ

Министерот за култура Исмаили: Обезбедивме по 14.500 денари за сите кои вршат активности во областа на културата за април и мај

Хисни Исмаили, министерот за култура, рече дека министерството успеало да обезбеди финансиска поддршка од 14.500 денари за...

Спасовски: Угостителите и граѓанте не ги почитуваат протоколите, не е исклучено враќање на рестриктивните мерки

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на својот профил на „Фејсбук“ напиша дека е можно враќање на рестриктивните мерки...

„Идиотски и како мали Ѓокица да ги пишувал“ – Фрчкоски и Тортевски за протоколот за угостителите

Сите гледаме како на една маса во кафуле не седат само по двајца пријатели, туку по повеќе...

Данска планира да олесни дел од карантинските мерки наметнати поради новиот  коронавирус.

– Јаслите и градинките ќе продолжат со работа од 15 април. Учениците од прво до петто одделение ќе се вратат во училниците, рече синоќа премиерката Мете Фредериксен, што е „прва претпазлива фаза“ за враќање на земјата во нормално функционирање.

– Сепак, Данците мора да бидат подготвени за фактот дека наметнатите ограничувања ќе останат со месеци, додаде премиерот.

Данска беше една од првите земји во Европа што презеде строги мерки за да го спречи ширењето на коронавирусот. Според најновите податоци, во земјата се пријавени речиси 4.700 случаи на заразени и 200 луѓе кои ги загубија животите од таа болест.

- Advertisement -
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Спасовски: Угостителите и граѓанте не ги почитуваат протоколите, не е исклучено враќање на рестриктивните мерки

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на својот профил на „Фејсбук“ напиша дека е можно враќање на рестриктивните мерки ако однесувањето на граѓаните не...

„Идиотски и како мали Ѓокица да ги пишувал“ – Фрчкоски и Тортевски за протоколот за угостителите

Сите гледаме како на една маса во кафуле не седат само по двајца пријатели, туку по повеќе луѓе кои не се од...

Семејство на починат кој бил заразен со КОВИД-19 одбива комуникација со епидемиолозите

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека епидемиолозите имаат проблеми во добивање информации од семејството на починат за кој бил земен постмртен...

Пазарните инспектори бркани од локалите – од денеска ќе се изрекуваат и казни

Жива музика, играње на маса, гушкање. Ова, меѓу другото, го затекнале пазарните инспектори синоќа, додека вршеле контроли во угостителските објекти кои од...
- Advertisement -

НА ИСТА ТЕМА

- Advertisement -