Дали ДИК може да организира избори откако ќе бидат одмрзнати дејствијата кои Владата со уредба ги замрзна поради коронавирусот?

НАШ ПРЕДЛОГ

Дневен хороскоп за недела (31. мај 2020)

ОВЕН Работа: Сте успеале да ги решите проблемите на полето работа. Задоволни сте затоа...

Филипче: Ова е Клиничкиот центар вечерва, со нов лик, да го чуваме уреден

Министерот за здравство Венко Филипче на својот „Фејсбук“ објави фотографии од изгледот на Клиничкиот центар.

НАСА успешно ја лансираше ракетата на Илон Маск со двајца астронаути

Ракетата на Илон Маск со двајца астронаути, беше успешно лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида. Ова...

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Деркоски во „10 Минути“ на ТВ21 посочи дека партиите треба да се договорат за датумот на избори бидејќи од датумот зависат сите дејствија што треба да ги изведува ДИК.

„Комисијата може да ги организира изборите во оваа ситуација во многу отежнати услови. Комисијата, исто така како што беше побарано од нас, од страна на претседателот на државата кој во својата информација укажа на законските прописи, односно изборниот законик којшто ја уредува областа со избирачкиот список и роковите коишто треба да се испочитуваат за целиот изборен процес да биде комплетно легитимен, односно да не може никому да му се даде за право да го делегитимира на крајот тој процес“, истакна Деркоски.

Тој додава дека се надева оти факторите коишто ги носат одлуките ќе ги послушаат и ќе го имаат тоа во предвид при носењето на одлуката.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Филипче: Ова е Клиничкиот центар вечерва, со нов лик, да го чуваме уреден

Министерот за здравство Венко Филипче на својот „Фејсбук“ објави фотографии од изгледот на Клиничкиот центар. „Ова е Клиничкиот...

НАСА успешно ја лансираше ракетата на Илон Маск со двајца астронаути

Ракетата на Илон Маск со двајца астронаути, беше успешно лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида. Ова означува нова ера на патувањата...

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: НАСА испраќа астронаути до меѓународната вселенска станица

НАСА и Спејсикс ги испраќаат астронаутите Роберт Бехенкен и Даглас Харли до Меѓународната вселенска станица. Настанот може да...

Тежок живот во уште потешки услови, домаќинот болен и не може да му помогне на семејството

Доволно е само еднаш да ја погледнеш куќата за да ја разбереш маката на ова семејство. 7-членото семејство Метовски...