Свет

Монголија ги затвори училиштата поради коронавирусот

Монголија до 30 март ги затвори сите свои училишта со цел да го спречи ширењето на коронавирусот во земјата, соопшти денеска владата, јавија британските медиуми. Вирусот, што е  сличен...

Нов силен земјотрес ја погоди Турција

Денеска нов силен земјотрес го погоди западниот дел на Турција, во близината на Измир. Земјотресот бил со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала, на епицентар 97 километри североисточно од градот Измир, на длабочина...

Околу 500 патници од „Дајмонд принцес“ ќе го напуштат крузерот

Околу 500 патници ќе го напуштат денеска карантинот на крузерот „Дајмонд принцес“, што е вкотвен близу Јокохама откако тестирањето било негативно за новиот коронавирус, кој инфицираше стотици на бродот. Тоа го најави...

Кинез истрчал 66 километри во својот стан поради коронавирусот

Страствениот кинески атлетичар, Пан Шанцу,  истрчал ултрамаратон во својот дневен престој, откако останал затворен во станот заради страв од коронавирусот, очајнички обидувајќи се да остане физички подготвен. Кинеската Влада...

Присилна хоспитализација за Русинка која избегала од изолација поради коронавирусот

Судот во Санкт Петербург денеска нареди присилна хоспитализација на руска државјанка која избегала од изолација. На жената и била одредена изолација по престој во Кина во ек на епидемијата на коронавирусот.

99 лица од крузерот „Дајмонд принцес“ заразени со новиот коронавирус

Кај уште 99 лица кои се наоѓаат на крузерот „Дајмонд принцес“, закотвен во близина на јапонскиот град Јокохама, е потврден новиот коронавирус, соопшти денеска јапонското Министерство за здравство. Бројот на заразени на бродот, во...

Буркина Фасо: Во вооружен напад на црква загинаа 24 лица, пасторот земен како заложник

Вооружени лица нападнале синоќа луѓе во црква во провинцијата Јага во Буркина Фасо за време на верски обред,при што најмалку 24 лица загинаа. Напаѓачите побегнале од местото на нападот и го зеле пасторот за заложник.

Престрелка во Калининград – убиени маж и бремена жена

 Вкупно три лица загинаа во пукање што се случи во Калининград, Русија, соопштија локалните власти, наведувајќи дека причина за нападот најверојатно е приватна расправија. Според руските медиуми, напаѓачот со огнено оружје убил маж и...

Бројот на починати од Ковид-19 во Кина достигна 1.665

Бројот на починати од епидемијата на Ковид-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од претходниот ден, соопшти денеска националната комисија за здравство на земјата. Бројот на нови смртни случаи...

Вооружен инцидент во Берлин – еден загинат и тројца повредени

Едно лице загина, а тројца се повредени синоќа од огнено оружје пред салата Темподром во Берлин, каде се одржуваше Вечер на турската комедија, соопшти германската полиција. Во соопштението се наведува дека непознати лица отвориле...
- Релама -

LIVE NEWS

Виолета Калиќ: Децата се почесто треба да се носат по културни настани

Историчарот и ликовен критичар Виолета Калиќ во дебатниот магазин „EU Click“ на ТВ21 истакна дека децата се...
- Реклама -

Љубовчевски: Искуствата на запад покажуваат тенденции за онлајн изложби

Ликовниот уметник Игор Љубовчевски Љубац во дебатниот магазин „EU Click“ на ТВ21 објасни дека искуствата на запад покажуваат тенденции за се повеќе...

Винчиќ: Можеме многу да придонесеме во ЕУ

Социологот и ликовен уметник Гордана Винчиќ во дебатниот магазин „EU Click“ на ТВ21 порача дека ние сме прекрасна земја со многу таленти...

Љубовчевски: ЕУ е позитивна и единствена шанса за критичко преиспитување на општествените вредности

Ликовниот уметник Игор Љубовчевски Љубац во дебатниот магазин „EU Click“ на ТВ21 посочи дека Европската унија е позитивна и единствена шанса за...

Јужна Кореја: Со ширењето на Ковид-19, се развива и страшен верски култ

Епидемијата на коронавирусот во Јужна Кореја доведе до формирање на мистериозен култ за Судниот ден. Бројот на заболени во земјата се зголеми...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com