Свет

Хаити: Киднапиран директор на болница – персоналот во знак на протест одбива да прима пациенти

Директорот на една од главните болници на Хаити вчера е киднапиран, а болничкиот персонал во знак на протест одбива да прима пациенти и покрај епидемијата со новиот коронавирус. Хирургот Џери Битар е киднапиран кога...

Во Кина нема локално пренесени случаи, 54 импортирани

Во Кина во изминатите 24 часа не е забележан ниту еден локално пренесен случај од новиот коронавирус, а намален е и бројот на заразени кои се враќаат од странство. Националната здраствена комисија соопшти дека...

Состојба со Ковид-19 во светот до 10 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 600.859 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 27.417, а оздравеле 133.426 лица. – Во Италија од новиот коронавирус починаа 9.134 лу]е, а во...

Прв смртен случај од Ковид-19 во Брунеи

Во Брунеи е регистриран првиот смртен случај од новиот коронавирус, каде се инфицирани 115 луѓе. Од Ковид-19 почина 64-годишен маж, кој паувал во Малезија и во Камбоџа. Најголемиот број инфицирани во...

ВСВ најави групна тужба против австриската покраина Тирол

Здружението за заштита на потрошувачите на Австрија (ВСВ) најави тужба против покраината Тирол поради несовесно однесување во случај на ширење на новиот коронавирус во скијачкиот центар Ишгл и обидот за забошотување на заразата. За...

Во САД повеќе од 100.000 заразени со коронавирусот

Во САД до денеска се регистрирани 100.316 луѓе заразени со новиот коронавирус, според податоци објавени на страницата Ворлдметарс (worldometers). Денеска се регистрирани нови 14.881 заразени, и уште 247 смртни случаи. Вкупниот...

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 585 илјади луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 26.827, а оздравеле 131.428 лица. – Бројот на заразени со коронавирусот во Унгарија се зголеми...

Нов биланс на коронавирусот во Франција: Починати 1.995 лица, 32.964 заразени, 3.787 лица на интензивна нега

Генералниот директор за здравство, Жером Саломон, објави дека во Франција досега имало 1.995 смртни случаи од „Ковид-19“, од кои 299 смртни случаи во последните 24 часа, јави дописникот на МИА. Покрај тоа, 32.964 случаи...

Белгија ја продолжува изолацијата до 18 април најрано

Премиерката на Белгија, Софи Вилмес, по средбата на Советот за безбедност, најави дека владата донесе одлука да се продолжат мерките на изолација на населението до 18 април, со можност за дополнително продолжување до трети мај доколку не...

Најлош ден во Италија, починаа 969 лица

Во последните 24 часа во Италија починаа 969 лица од новиот коронавирус, а регистрирани се 5.909 новозаразени. Со тоа вкупниот број на смртни случаи достигна 9.134, а потврдени се 86.498 заболени. – Тоа е...
- Релама -

LIVE NEWS

Хаити: Киднапиран директор на болница – персоналот во знак на протест одбива да прима пациенти

Директорот на една од главните болници на Хаити вчера е киднапиран, а болничкиот персонал во знак на...
- Реклама -

Влада: Државните карантини се безбедни и строго контролирани, нашите државјани сместени таму не се закана за никого

Владата на Република Северна Македонија апелира до граѓаните на земјата да бидат уверени дека сите мерки што се преземени за прифаќање на...

Во Кина нема локално пренесени случаи, 54 импортирани

Во Кина во изминатите 24 часа не е забележан ниту еден локално пренесен случај од новиот коронавирус, а намален е и бројот...

Состојба со Ковид-19 во светот до 10 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 600.859 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 27.417, а оздравеле 133.426...

Народна банка: Денарот е и ќе остане стабилен, нема промени во девизниот курс

Девизниот курс на денарот е стабилен и нема промени во неговото ниво, нагласува Народната банка по објавите во некои медиуми и на...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com