Свет

Пропадна најстарата туристичка компанија во Светот, 150.000 луѓе веднаш мора да се вратат дома

Најстарата туристичка компанија на Светот, „Томас Кук“, прогласи банкрот и веднаш престанува со работа. Компанијата со 178-годишна традиција веднаш престанува со превоз на патници, и тоа значи дека 150.000 луѓе во моментов се принудени веднаш да прекинат со одмор...

Франција: Со автомобил намерно удрил во џамија, нема повредени

Еден маж синоќа намерно со автомобил удрил во влезот на Големата џамија во Колмар во Франција, а во инцидентот никој не е повреден освен возачот. Локалната полиција соопшти дека повредениот маж е уапсен на лице место, по што бил однесен...

Фејсбук укина околу 69 илјади апликации

Компанијата Фејсбук соопшти дека суспендирала „десетици илјади“ апликации кои ги направиле 400 програмери, во рамките на истрагата со скандалот за проследување лични податоци на корисници на оваа мрежа на консултантската компанија „Кембриџ аналитика“. Соопштението е објавено истиот ден кога правните...

Белгиски авион Ф-16 се урна во западнa Франција

 Француските власти денеска соопштија дека белгиски борбен авион Ф-16 се урнал во западниот дел на Франција и оти еден од пилотите паднал врз далновод. Авионот се урнал вчера, во близина на градот Плувиње. Еден од пилотите бил спасен, а другиот –...

Во масовна гробница во Мексико пронајдени 29 тела

Во масовна гробница во Мексико пронајдени се 29 тела, спакувани во стотина пластични кеси, соопштија локалните власти. Државниот обвинител на Халиско Герардо Солис на прес-конференција соопшти дека истражителите пронашле 13 целосни и 16 нецелосни тела. Во првата половина од годината, стапката...

Претседателски избори во Тунис – нема главен фаворит, економијата главен проблем на земјата

Граѓаните на Тунис пред осум години со револуција ја симнаа автократската власт, која подоцна ги инспирира и граѓаните на Египет, Јемен, Бахреин, Либија и Сирија, потестуваат медиумите. Во Тунис денеска се одржуваат претседателски избори на кои нема убедлив фаворит,...

Во бунар во Мексико пронајдени 44 тела, спакувани во 119 вреќи

Локалните медиуми пренесуваат дека станува збор за човечки остатоци кои биле сместени во 119 црни вреќи. Телата биле откриени на почетокот на месецов кога локалните жители се пожалиле на неподносливата смрдеа што доаѓала оттаму. Форензичарите успеале да идентификуваат 44 тела,...

Дронови извеле напади врз нафтени постројки во Саудиска Арабија, пожарите изгаснати

Саудиска Арабија денеска соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари, но не се наведува кој стои зад нападите. Американските медиуми наведуваат дека јеменските бунтовници од племето Хути претходно изведуваа вакви или слични...

Бурата Умберто се упати кон Бахамите

Делови од северозападот на Бахамите, кои недомна беа на удар на ураганот Доријан, во текот на викендов повторно ќе бидат погодени, овој пат од новоформираната тропска бура Умберто, која ќе донесе бурни ветрови и силни дождови, но не и...

Жителите на Сомалија доведени на ивица на глад – „Два милиона луѓе би можеле да починат од глад“, велат од ОН

„Според прогнозите околу шест милиони луѓе ќе се соочат со проблеми поврзани со пристапот до основните животни производи во следните неколку месеци. На една третина од нив им се заканува целосен недостиг на храна, ако не добијат помош, вели...
- Релама -

LIVE NEWS

Пропадна најстарата туристичка компанија во Светот, 150.000 луѓе веднаш мора да се вратат дома

Најстарата туристичка компанија на Светот, „Томас Кук“, прогласи банкрот и веднаш престанува со работа. Компанијата со 178-годишна традиција веднаш...
- Реклама -

Работните групи на нова рунда преговори за Законот за ЈО

Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, денеска на нова средба ќе се обидат да најдат решение за Законот за ЈО. Ова ќе биде прва...

Лажна вест за земјотрес предизвикала паника во Албанија, полицијата приведувала новинари

Неколку портали во Албанија објавија лажни вести за нов земјотрес, со што веста предизвикала паника меѓу граѓаните. Следуваше реакција од полицијата која приведувала новинари,...

Едно лица загина, 16 повредени во 27 сообраќајки во Скопје изминатиот викенд

Едно лице загинало во една од вкупно 27 сообраќајни незгоди што изминатиот викенд се случиле на подрачјето на СВР Скопје. Во сообраќајките две лица...

Дневен хороскоп за понеделник (23. септември 2019)

ОВЕН Работa: Доколку соработувате со некој во знак Шкорпија, очекувајте позитивен почеток и финансиска добивка. Љубов: Поволен ден за нови случувања и нови познанства. Ве очекува...
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com