Категорија:

Македонија

Во Франција бројот на жртви од Ковид-19 поголем од 100 за првпат после 13 дена

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Франција денеска се зголеми за повеќе од 100 за првпат после 13 дена, во момент...

Канадскиот премиер избегна директно да го критикува Трамп

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска избегна директно да го критикува американскиот претседател Доналд Трамп за неговата реакција на протестите во САД.

ФК „Ренова“ во 14-дневна изолација – заразен спортскиот директор, кој вели: „Внимателно со вирусот, не е игра“

Враќањето на фудбалските мечеви на Првата лига се под знак прашалник, откако тестовите на неколку членови на двата тетовски тима Ренова и...

Во 24 угостителски објекти не се спроведувале одлуките на Владата

Министерството за внатрешни работи презема мерки за контрола на спроведување на одлуките на Владата. Во таа насока oд почнувањето со работа на...

Портпаролката на СДСМ Богданка Кузеска во самоизолација

Поради тоа што имала контакт со директорката на УЈП Сања Лукаревска, а по препорака на епидемиолозите, портпаролката на СДСМ Богданка Кузеска оди...

Утрово пукање во Чаир, едно лице рането, пронајдени шест чаури од муниција за пиштол

Утрово нешто пред пет часот, на улицата „Архиепископ Доситеј“ во скопската општина Чаир, било рането едно лице кое управувало мотор. Лицето било...

Штипските епидемиолози почнаа со тестирањето на работниците од петте конфекции

Почна масовното тестирање на текстилните работници во петте конфекции, кои од денеска треба да се затворени. Директорката...

Седумгодишник паднал од тераса во Кавадарци, пренесен на скопските клиники

Седумгодишник паднал од тераса вчера во Кавадарци, пренесен бил на скопските клиники, информираше денеска Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.

ФОТО: Сообраќајка во Автокоманда, возило превртено на покрив

Сообраќајка незгода се случи утринава во скопската населба Автокоманда. Едно возило заврши превртено на покрив спроти градинката во оваа населба на булеварот...

Измена на сообраќаен режим на патниот правец Велес – Градско

Поради изведување градежни активности при поставување на индуктивни јамки на Автопат А1, ќе има промена на режимот на сообраќај на патниот правец Велес...

Регистрирани 585 прекршоци поради неносење лична заштита

Во текот на изминатото деноноќие (01/02.06.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија на 337 лица им се издадени решенија за изолација,...

МТСП: Исплата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита за месец мај,...

„Граѓаните да ги почитуваат мерките за побрз излез од здравствената криза“, апел од министерството за здравство

Министерството за здравство апелира до граѓаните да ги почитуваат во целост мерките и препораките за заштита од коронавирусот. На...

Катица Јанева ќе дава завршни зборови во „Рекет“

Поранешната специјална обвинителка, сега обвинета во случајот „Рекет”, Катица Јанева, денеска во Кривичниот суд ќе ги даде своите завршни зборови за овој...

„Ако нема избори на 5-ти јули, тогаш избори на есен“, рече Османи

Избори или на 5-ти јули или редовен термин на есен, дециден е во ова Бујар Османи кој вечерва во „Click Plus“ на...