Категорија:

Македонија

Во Франција бројот на жртви од Ковид-19 поголем од 100 за првпат после 13 дена

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Франција денеска се зголеми за повеќе од 100 за првпат после 13 дена, во момент...

Канадскиот премиер избегна директно да го критикува Трамп

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска избегна директно да го критикува американскиот претседател Доналд Трамп за неговата реакција на протестите во САД.

ФК „Ренова“ во 14-дневна изолација – заразен спортскиот директор, кој вели: „Внимателно со вирусот, не е игра“

Враќањето на фудбалските мечеви на Првата лига се под знак прашалник, откако тестовите на неколку членови на двата тетовски тима Ренова и...

„Огромен број на заболените од Чаир и Студеничани се поврзани со 10 семејства“, кажа Филипче

Венко Филипче, министерот за здравство уште еднаш потенцираше дека ситуацијата со коронавирусот е под контрола, и дека заразените се поврзани со претходни...

Филипче: Рестрикции не се пожелни, и ќе ги избегнеме само ако ги прифатиме новите правила

„Рестрикции и привремено затворање на одредени делови се непожелни, и можеме да ги избгнеме доколку ги прифатиме овие нови правила“, рече Филипче...

Нови 67 случаи на коронавирус во Македонија, еден починат

Министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека во последните 24 часа во земјава се регистрирани 67 нови случаи на коронавирус.

Штрајк на регионалните и локалните телевизии поради нееднаков третман од страна на Владата

Здружението „Медиум објектив“ за утре најави штрајк со исклучување на програмата, поради нееднаков третман на дел од регионалните и локални телевизии.

Јанева: Лежам во притвор поради Камчев, тоа е валкан играч кој мисли дека може секого да купи со пари, ама мене не

Во завршните зборови денеска во случајот „Рекет“, екс специјалната јавна обвинителка Катица Јанева рече дека овој случај е монтиран, и дека обвинителството...

Чешка ги отвора границите за 19 држави, на списокот ја нема Македонија

Владата на Чешка соопшти дека од 15. јуни ќе ги отвори границите за 19 земји без тест за коронавирус. На таа листа...

Мицкоски: Не се плашам од избори, туку од нови човечки жртви

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска уште еднаш потврди дека нема услови за избори, а властите да се погрижат за спречување на...

Владата денеска ќе ја одржи 60-тата седница

Владата на Република Северна Македонија денеска, со почеток во 14:00 часот, ќе ја одржи 60-тата седница преку видео-конференциска врска со повеќе точки...

Вархеји: Многу е важно изборите да бидат целосно фер

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, на прес-конференција денеска порача дека ќе контактира со македонските власти за гаранции дека има доволно време...

Одбраната на Јанева: Обвинителството не ја докажа автентичноста на фотографијата на Катица Јанева со снопче пари пред неа

Одбраната на Катица Јанева денеска дава завршни зборови во случајот „Рекет“. Нејзината одбрана рече дека обвинителството не ја докажала автентичноста на фотографијата...

Кривични пријави за насилството во Матка

Одделението за насилен криминал во Единицата за насилен криминал при Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривичнa пријавa, до надлежното Основно јавно...

31-годишна тетовка пријавила обљуба од 52-годишен сограѓанин

Вчера (1 јуни) во 22 часот, 31-годишна тетовка во СВР Тетово пријавила дека околу 19 часот и 35 минути во стан на...