Македонија

video

Предизборни коалиции – Алтернатива на крстопат: Дали со Заев или со Села?

Иако до изборите има уште 5 месеци, партиите почнаа да го испитуваат пулсот за заеднички настап во предизборни коалиции. Веќе започнаа шпекулации дека на овие избори владејачката СДСМ ќе има предизборна коалиција со Алтернатива на Африм Гаши, а според...
video

Недостиг од канализација во Боговиње, граѓаните се жалат: Очекуваме општината да преземе мерки

Канализација е најголем проблем за жителите на Боговиње. За ТВ21 велат дека најголемите последици ги плаќаат самите селани поради штетата на плодната почва. Други пак велат дека поради недостиг од канализација, отпадните води ги насочуваат во јами кои самите...
video

Министерството за транспорт потврди: Доставен е проект за водовод во Долно Количани, бараме финансиски средства

Општина Студеничани доставила проект за решавање на проблемот со недостигот на вода во село Долно Количани. Ова го велат од Министерството за транспорт и врски од каде тврдат дека проектот чини 1.6 милиони евра. Од таму велат дека се...
video

Заев за жените, Мицкоски за младите – СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со годишни конференции

На следните избори жените ќе бидат застапени рамноправно односно 50 проценти од нив ќе бидат кандидати на листите на СДСМ. Ова го вети партискиот претседател Зоран Заев обраќајќи се на трибината пред Форумот за жените на СДСМ, кој главно...
video

Силни преписки меѓу Алтернатива и ДУИ – Кој е заслужен за албанскиот театар во Скопје?

Преписки и меѓупартиски реакции за заслугите за Албанскиот театар во Скопје. По фотографирањет на вицепремиерот Бујар Османи во театарот каде го напиша познатиот слоган на ДУИ – Речено, сторено!, реагираше Алтернатива. Скендер Реџепи – Зејди рече дека Алтернатива постигнала...
video

9 години чекање за тетовскиот театар, актерите и вработените и натаму кираџии во Културниот центар

Дозволата за градење беше издадена во декември 2013 година, а каментемелникот беше поставен на 28 ноември 2018 година, точно пред 5 години. Артан Аслани, в.д. директор на Центар за култура, под чии надлежности е изградбата на објектот. Тој се...

Дошле да го спроведат во Психијатриска болница, а тој физички нападнал полицаец

На 16.11.2019 во 17.23 часот во СВР Скопје било пријавено дека во с.Зелениково, скопско, Т.Б.(28) од с.Зелениково физички нападнал полициски службеник при  асистенција на екипа на итна медицинска помош за негово спроведување во Психијатриска болница при Комплекс клиники ,,Мајка...

Санкционирани 203 возачи поради возење под дејство на алкохол

Двесте и три возачи се санкционирани на територијата на целата земја од синоќа до рано изутринава во периодот од 22:00 до 04:00 часот поради присуство на алкохол во крвта. Во спроведената републичка акциска контрола за откривање на возачи кои управувале...

Десет лица приведени при контрола на угостителски објекти во Скопје

Десет лица се приведени вчера и денеска во периодот меѓу 23:00 до 04:00 часот во рамки на операцијата на СВР Скопје, Управата за јавни приходи, Државниот пазарен инспекторат и Државен инспекторат за труд во која беше извршена контрола во...

„Шпанија брзо ќе го ратификува Протоколот за НАТО“, рече Заев

Уште Шпанија и Франција останаа земји кои треба да го ратификуваат протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Премиерот Заев синоќа на трибина во Велес, рече дека Шпанија во скоро време ќе го ратификува Протоколот. „Зборував со Премиерот на Шпанија....
- Релама -

LIVE NEWS

video

Предизборни коалиции – Алтернатива на крстопат: Дали со Заев или со Села?

Иако до изборите има уште 5 месеци, партиите почнаа да го испитуваат пулсот за заеднички настап во предизборни коалиции....
- Реклама -
video

Недостиг од канализација во Боговиње, граѓаните се жалат: Очекуваме општината да преземе мерки

Канализација е најголем проблем за жителите на Боговиње. За ТВ21 велат дека најголемите последици ги плаќаат самите селани поради штетата на плодната почва. Други...
video

Министерството за транспорт потврди: Доставен е проект за водовод во Долно Количани, бараме финансиски средства

Општина Студеничани доставила проект за решавање на проблемот со недостигот на вода во село Долно Количани. Ова го велат од Министерството за транспорт и...
video

Заев за жените, Мицкоски за младите – СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со годишни конференции

На следните избори жените ќе бидат застапени рамноправно односно 50 проценти од нив ќе бидат кандидати на листите на СДСМ. Ова го вети партискиот...
video

Силни преписки меѓу Алтернатива и ДУИ – Кој е заслужен за албанскиот театар во Скопје?

Преписки и меѓупартиски реакции за заслугите за Албанскиот театар во Скопје. По фотографирањет на вицепремиерот Бујар Османи во театарот каде го напиша познатиот слоган...
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com