Категорија:

Uncategorized

Вооружени лица нападнаа болница во Кабул

Од болницата во западен Кабул, која е управувана од Лекари без граници, се слушнале неколку експлозии и огнено оружје, јавуваат локалните медиуми..

Охрабрувачки вести од Италија: Регистриран најмал број на заболени од 10 март наваму

Италија денеска објави најмалку новозаболени регистрирани случаи од коронавирус од 10 март наваму. Во последните 24 часа потврдени...

Австралија: Маж ранил неколку минувачи, полицијата го убила

Полицајците во Австралија убија маж кој што со нож ранил неколку лица во трговски центар. Настанот се случил...

Во Куманово се тестирале без епидемиолошка анкета, а брис се земало во општинската зграда

Две прекршувања регистрирал Државниот санитарен и здравствен инспекторат при контролата направена во Куманово околу тестирањето на градоначалникот и членовите на кризниот штаб.

Во Германија незначителен раст на новозаболени од Ковид-19

Во Германија во последните 24 часа бројот на инфицирани со новиот коронавирус порасна за 1.775, што е незначителен раст по два дена...

Филипче: Здравствени работници чувајте се и грижете се за себе

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил денеска им препорача на здравствените работници да се чуваат и грижат за себе...

Албанските пратеници три месеци ќе добиваат преполовена плата

Пратениците во албанскиот законодавен дом ќе добиваат по половина плата во период од три месеци.

Филипче: Идната недела ќе пристигнат 500.000 маски и 20.000 тестови

 Во текот на следната недела како донација треба да пристигнат и 500.000 маски и 20.000 тестови, реагенси за тестирање на коронавирусот. Добивме...

Загрозени 29.000 работни места во угостителството

Малите и средни претпријатија до 50 вработени, семејните компании и претприемачите се најпогодени од новите состојби предизвикани од Ковид-19. Субјектите со претежна дејност...

Коронавирусот се шири во Словенија – досега 414 потврдени случаи

Бројот на лица заразени со коронавирусот во Словенија и натаму се зголемува и според последните информации на Националниот институт за јавно здравје...

Безбедносната состојба во Дебар и Центар Жупа е стабилна

Безбедносната состојба изминатото деноноќие во општините Дебар и Центар Жупа, каде е прогласена кризна состојба е стабилна. Не се регистрирани собирања на...

Во Црна Гора бројката на заразени со Ковид-19 се искачи на осум лица

Во Црна Гора вчера се потврдени уште шест нови случаи на новиот коронавирус, со што бројот на...