Категорија:

Свет

Азербејџан и Ерменија отфрлаат мировни преговори

Лидерите на Азербејџан и Ерменија го отфрлија предлогот за мировни разговори, обвинувајќи се меѓусебно за попречување на преговорите на територијата на Нагорно...

Русија нема да интервенира во Нагорно Карабах

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан и рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговараа за ситуацијата во Нагорно Карабах, но не се зборувало за можноста...

Силен земјотрес го погоди Тајван

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала денеска го потресе источниот брег на Тајван. Потресот ги разниша...

Лични навреди на првата дебата на Трамп и Бајден: „Вие сте кловн и најлошиот претседател“

Кандидатите за иден претседател на САД, Доналд Трамп и Џо Бајден имаа жестока вербална пресметка во текот на дебатата. Тие луто викаа...

Песков: Путин ќе ја прими руската вакцина пред да замине во посета на Јужна Кореја

Рускиот претседател Владимир Путин планира да се вакцинира со новата руска вакцина против коронавирус „Спутник V“, изјави денеска неговиот портпарол Дмитриј Песков.

Осомничениот напаѓач планирал да ги запали просториите на „Шарли ебдо“

 Пакистанецот, обвинет за повредување на две лица со нож пред поранешните простории на „Шарли ебдо“, не знаел дека францускиот сатиричен магазин ги...

Турски Ф-16 соборил ерменски воен авион

Турски авион ловец Ф-16 собори авион Су-25 на ерменското военовоздухопловство во воздушниот простор на Ерменија, при што загина пилотот, соопшти ерменското Министерство...

Мурашко: Во клиниките во Москва веќе се вакцинирани над 5.500 лица против коронавирус

Рускиот министер за здравство, Михаил Мурашко денеска изјави дека во рамки на тестирањето на вакцината „Спутник V“, на клините во Москва биле...

Трамп негира дека за потпретседател сакал да ја стави неговата ќерка Иванка

Американскиот претседател Доналд Трамп ги нарече смешни извештаите за тоа дека на изборите во 2016 година разгледувал можност неговата ќерка Иванка да...

Ерменија соборила два противнички хеликоптери, Азербејџан погодил цивилен автобус

Борбите во областа Нагорно Карабах продолжуваат. Ерменската страна извести дека погодила неколку тенкови и срушила два хеликоптери, додека Азербејџан погодил цивилен автобус,...

Меркел: Итен прекин на огнот во Нагорно Карабах

Германската канцеларка Ангела Меркел разговараше денеска со ерменскиот премиер Никол Пашињан и со азербејџанскиот претседател Илхам Алиев, барајќи прекин на оружените судири.

Три лица загинаа во пожар во Калифорнија, евакуирани илјадници луѓе

Три лица загинаа во пожарот кој го зафати северниот дел на Калифорнија во округот Шаста, додека друг пожар изби во познатите вински...