ИЗБОРИ

Категорија:

Регион

Министерот за труд на Црна Гора позитивен на Ковид-19

Црногорскиот министер за труд и социјална помош Кемал Пуришиќ е позитивен на коронавирусот, соопшти црногорската Влада. Од синоќешните резултати...

За заразените гости во Хрватска ќе се грижат сопствениците на апартмани

Директорот на Здравствениот дом на Сплитско-далматинската жупанија доктор Марко Раѓа, опиша ќе изгледа процедурата доколку некој турист во Хрватска се зарази со...

Директорот на српската полиција: Повредени 43 полицајци, уапсени 23 лица по повод нередите во Белград

Директорот на српската полиција Владимир Ребиќ истакна дека во синоќешните нереди повредени се 43 полицајци, а уапсени се 23 лица. Запалени се...

Најмалку 20 лица повредени по протестите во Белград, запалени полициски возила, превртени контејнери, скршени знаци и излози

Утрово се сумираа штетите од вчерашните масовни протести низ улиците на Белград, по повод најавата на претседателот Александар Вучиќ за враќање на...

ВИДЕО: Запалени три полициски автомобили во Србија – протестите продолжуваат

Неколку стотици полициск службеници дополнително и жандермеријата на еден час по полноќ се наоѓа пред зградата на српското собрание.

Коњичкта полиција излезе низ улиците на Белград – демонстрантите продолжуваат

Полицијата во неможност во целост да ги спречи демонстрантите, откако започнаа да ги возврајќаат солзавците, на терен излезе и коњичката единица.

Неколку полициски службеници повредени вечерва во немирите пред српскиот парламент

Неколку полицајци се повредени вечерва во немирите пред српскиот парламент. Ова го изјави директорот на полицијата, Владимир Ребиќ, вечерва...

ВИДЕО: Шок бомби и солзавци кон демонстрантите во Србија

Граѓаните избегаа пред солзавец преку плоштадот „Никола Пашиќ“ и улицата „Кнез Милош“, а набргу пристигнаа повеќе полицајци на местото на настанот.

Дачиќ: Во Собрание се влегува преку избори, а не од улица

Лидерот на социјалистичката партија и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ ги коментираше нередите во Србија вечерва, кога група на демонстранти влегоа...

Дел од демонстрантите пред зградата на РТС – запалени неколку контејнери

Неколку контејнери горат пред зградата на Радио Телвизија Србија откако дел од демонстрантите од пред зградата на Собранието се упатија кон РТС.

Се огласи српската премиерка Брнабиќ: Го осудувам вандализмот на политичарите кои стојат зад упадот во Собранието

Ана Брнабиќ, премиерката на Србија се огласи по повод нередите во Белград, односно по повод протестите поради најавата за воведување на новите...

Над 30 солзавци во Србија, жандермеријата излегува на улиците – нередите продолжуваат

Над 30 солзавци, 5 само во последните 10 минути беа фрлени кон демонстрантите кои во голем број се наоѓаат пред зградата на...