ИЗБОРИ

Категорија:

Правда

Спасовски: Уште во 2018 ја изгубив довербата во СЈО, добив информација дека обвинители разговараат со ВМРО-ДПМНЕ

Уште во 2018 година, јас реков дека таа ѕвезда треба да згасне, бидејќи уште тогаш имав информации дека одредени обвинители од СЈО...

Дескоска: СЈО згасна, но не и предметите

Денеска стапува во сила новиот Закон за Јавното обинителство. Специјалното јавно обвинителство како институција формално згасна, но не и предметите кои ги...

Пресудата за „Рекет“, Јанева не ја слушна – седум години за Катица, девет за Боки 13: „Парите кај Заеви барајте ги“

Под посебни протоколи за заштита од коронавирусот, судијката Васка Николоска Масевска донесе пресуда за случајот „Рекет“. Вкупно девет години за Бојан Јовановски...

Боки 13 осуден на девет години затвор, Катица Јанева доби седум години

Донесена е конечна пресуда за случајот „Рекет“. Првообвинетиот Бојан Јовановски - Боки 13 доби вкупно девет години затворска казна за двете кривични...

Денеска пресуда за „Рекет“, случајот кој предизвика огромно внимание во јавноста

По шест месеци судење денеска Крвичниот суд Скопје, ќе ја објави пресудата за предметот „Рекет”, каде обвинети се Бојан Јовановски – Боки...

Прва пресуда за случајот со смртта на малата Тамара од Велес

Условна казна од една година затвор доби претседателката на управниот одбор на Фондот за здравство, на која и се судеше ов одвоена...

Последен ден од јавната седница пред скопска Апелација за „27 април“

Со искази на дел од обвинетите и со обраќањето на обвинителството пред Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје, денеска треба да заврши...

Укинување на пресудата и враќање на постапката бара одбраната на обвинетите за „27 април“

Укинување на пресудата и враќање на постапката пред изменет судечки совет побараа во образложението на жалбите обвинетите за упадот во Собранието на...

Апелација расправа за жалбите за пресудите од 27 април, одбраната бара изземање на судиите

Со барање на дел од обвинетите за изземање од расправата на судиите Јани Нича, Енвер Беџети и Тања Дуковска, во Апелациониот суд ...

Почнува јавната расправа во Апелацискиот суд Скопје за случајот 27 април

Апелацискиот суд Скопје, од денеска до петок во големата сала на Врховен суд, ќе одржи јавна седница за случајот 27 април каде...

Русковска: Прво не го примив Камчев во обвинителството, затоа што не верував дека СЈО му барало пари

Вилма Русковска во завршните зборови денеска рече дека не се точни наведувањата во исказот на Бојан Јовановски дека се видела со Камчев...

„Торбата не ја враќа Милевски кај Камчев“, рече Русковска и прикажуваше докази, реагираше одбраната

Обвинителката Вилма Русковска реагираше на исказот на Бојан Јовановски дека торбата ја враќа Зоран Милевски - Кичеец кај Камчев. Таа покажа и...