Категорија:

Македонија

Променливо време и следната недела – дождот им ги активираше болестите на возрасните

Постојаните дождови направија бунари низ плоштадот на главниот град. „Првиот дел од август го поминавме со обилни врнежи. Ако...

„СДСМ, ДУИ, Беса и ДПА, завршена работа“ – Лала: Ахмети ќе попушти за премиер Албанец

СДСМ, ДУИ, БЕСА и ДПА се договориле за формирање парламентарно мнозинство. Вака вели политичкиот аналитичар Арбен Лала. Тој вели дека ДУИ попуштила...

„Можеби заслужувам да живеам“ – Фљора страда од ретка болест, чека државата да го набави лекот

Има многу соништа и желби. По ништо не се разликува од нејзините врсници. Но, често можете да ја видите на фотографии со...

Мерки за санирање на последиците од невремето во Велес во кое исчезна едно лице и е причинета голема материјална штета

Општинскиот штаб за заштита и спасување во Велес денеска на вонредна седница донесе повеќе заклучоци за санирање на последиците  од невремето во кое...

85 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 11839, оздравени 42 пациенти – починати 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1188 тестирања, а регистрирани се 85 нови случаи на ковид-19 во:...

ТВ21 во Зелениково по вчерашната поплава (ФОТО/ВИДЕО)

ТВ21 повторно ја посети општина Зелениково по вчерашните поплави кои зафатија дел од куќите и подрумските простории. На терен...

Запалени автомобили на булеварот „АСНОМ“

Околу 9:10 часот утрово во СВР Скопје било пријавено дека на булеварот „АСНОМ“ на паркинг имало целосно опожарено патничко возило, потврдуваат од...

Министерот Филипче повторно во сала – успешно извршена операција на 29-годишна пациентка

Министерот за здравство Венко Филипче објави дека повторно се наоѓа во сала на операција.

Филипче: Пациентите на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил објави дека тројцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра...

Пронајдени 94 мигранти во товарно возило на патот Радовиш-Штип – возачот и сопатникот во бегство

На 08.08.2020 околу 21,30 часот на регионалниот пат Радовиш-Штип, крстосница за Неготино при сообраќајна контрола од полициски службеници од СВР Штип било...

Казнети 423 лица за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани...

Клиниката за неврологија изготви „Водич за справување со невролошки заболувања во услови на Ковид-19 пандемија“

Универзитетската клиника за неврологија изготви Водич за справување со невролошки заболувања во услови на КОВИД-19, соопшти Министерството за здравство.