Категорија:

Македонија

Повторно тензии во Будва: Приватното обезбедување не дозволило советници да влезат во зградата на општината (ВИДЕО)

На влезот во општинската зграда во Будва утрово имало судири меѓу приватното обезбедување и советниците и функционерите на Демократска Црна Гора и Демократскиот фронт. Како...

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојазични амблеми на полициските униформи

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на својот Фејсбук профил објави дека се потпишани нормативните акти со кои амблемите на полициските униформи...

Скопјанец обвинет за недозволена трговија со кокаин кој неодамна беше откриен во пакет со банани

 Поднесен е обвинителен акт против скопјанец од Крушопек поради нелегална трговија со дрога – кокаин. Дрогата во февруари годинава беше откриена при...

Состанокот на Комисијата за заразни болести за протоколите за наставата продолжува утре

Состанокот на Комисијата за заразни болести заедно со претставници на Министерството за образование и наука на кој се очекува да бидат финализирани...

Инцидент меѓу две лица кај ГОБ „Св.Наум Охридски“

На 09.08.2020 во 21.00 часот Б.К.(27) од Скопје пријавил дека околу 19.00 часот на ул.„11 Октомври“, пред Градската општа болница „Св.Наум Охридски“,...

Се чека планот на МОН за учебната година – Адеми излегува од изолација

Министерот за образование и наука Арбер Адеми на својот фејсбук-профил објави дека е негативен на коронавирусот и дека од денеска им се...

Филипче: Секој од нас има одговорност да се грижи и за здравјето на тие околу себе, да бидеме одговорни – да носиме заштитна маска

Лекарите и медицинските лица секојдневно работат со заштитни маски и дополнителна заштитна опрема, но и во многу други професии вработените целиот работен...

Продолжуваат разговорите меѓу политичките партии – уште пет дена за договор за нова влада

Продолжуваат разговорите меѓу политичките партии за формирање ново парламентарно мнозинство и понатаму без официјална потврда за евентуален договор. Тоа треба да биде...

Директорката на ДЗСИ во самоизолација – контактирала со член на семејството позитивен на ковид-19

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ), Ирина Сотирова Бухова објави дека од денеска е во  четиринаесет дневна самоизолација, бидејќи контактирала...

Инцидент помеѓу две семејства кај стара градска болница, интервенирала и полицијата

Кај старата градска болница настанал инцидент меѓу две семејства, а интервенирала и полицијата. „Во близина на стара Градска болница...

Се „соголува“ Шар Планина – шумската полиција не може да се справи со нелегалната сеча, нема доволно кадар

Шар планина секојдневно е се пооштетена поради сечата на дрва од страна на неодговорни граѓани. Активистите и здруженијата се жалат бидејќи сечата...

Поплавена куќата на самохрана мајка – невремето предизвика голема материјална штета во скопско Зелениково

Силното невреме проследено со поројни дождови уништи десетици домови, поплавени се подруми и улици. Ваква е сликата во скопско Зелениково по синќешното...