Категорија:

Економија

Стопанството добило околу 145 милиони евра од Владата – помош стасала за преку 20.000 компании и околу 120.000 вработени

Околу 120.000 вработени или преку  20.000 компании   добиле финансиска поддршка  од  Владата, а најмалку 145 милиони евра се  потрошени за стопанството, информираше...

Стопанственици од Комората на Северозападна Македонија на средба со министерот Бесими

Стопанската комора на Северозападна Македонија на денешната средба со министерот за финансии Фатмир Бесими изразила подготвеност за активна улога во процесот на...

Нови 470 милиони евра за четвртиот пакет – премиерот Заев го претстави новиот пакет со 31 поединечна мерка

Првата мерка е продолжување на исплатата на субвенции на платите во стопанството со цел да се поддржат компаниите но и работниците да...

Заев: Фирмите што ќе остварат загуба годинава нема да имаат обврска да исплатат К-15

Правните субјекти кои оваа година нема да остварат добивка нема да треба да исплатат К-15 на своите вработени, но оние кои ќе...

Мицкоски: Пакетот мерки е уште една лага од спроведените талибански предвремени парламентарни избори

За лидерот на ВМРО-ДПМНЕ предвремените парламентарни избори на кои победи коалицијата „Можеме“ биле талибански. Осврнувајќи се на ново донесените мерки Мицкоски рече...

ЕСС: Четвртиот пакет мерки тежок 350 милиони евра вклучува поддршка за најпогодените сектори и категории на граѓани

Четвртиот пакет економски мерки тежок 350 милиони евра е продолжение на претходните три пакети и е сублимирање на анализите направени преку консултациите...

Бесими – Сахакјан: Подобар систем на јавни финансии, помалку сива економија и фискална децентрализација

Фокусот на соработката на Министерството за финансии со Развојната програма на Обединетите Нации (УНДП) во следниот период, ќе биде подобрување на управувањето...

Бесими на средба со СКМ: Ќе се воведат државна гарантна шема, даночен календар и е-фактура

Воведување на државна гарантна шема, даночен календар, електронска фактура, се некои од барањата кои министерот за финансии Фатмир Бесими за време на...

Фирмите полесно до кредити од комерцијалните банки преку Државната гарантна шема, најави Бесими

Државата ќе гарантира за фирмите полесно да можат да земат комерцијални кредити во банките. Државната гарантна шема треба да започне до крајот...

Екс министерот за финансии предупредува – мерките неефикасни, падот на БДП и невработеноста сериозни

Мерките на Владата во досегашното справување со кризата се покажале  како неефикасни  и наспроти раст довеле до сериозен пад на економијата и...

Економската ситуација сериозна, достојни плати и европска иднина, но се ќе зависи од коронакризата

Економската  ситуација е сериозна. Неколку пати предупреди министерот за финансии Фатмир Бесими.  „Ова не е за да плашиме некого, туку да ја...

НБРМ: Поумерени негативни ефекти од здравствената криза врз економската активност во третиот квартал

Тековно расположливите високофреквентни податоци за третиот квартал од годинава, упатуваат на поумерени негативни ефекти од здравствената криза врз економската активност. Ова е...