Категорија:

Македонија

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за Ковид-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Брзите тестови за Ковид-19 многу скоро се очекува да бидат достапни и во болниците во нашата држава. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Граѓаните песимисти, синдикатот оптимист – поделени мислењата околу владината финансиска инјекција

Дали  владината финансиска инјекција од 470 милиони евра  ќе биде наменски искористена ? Поделеност  меѓу граѓаните и Синдикатот. Првите се  песимисти,   не...

13 деца и една негователка во изолација – министерката Шахпаска вели се е под контрола

Една воспитувачка и 13 деца на претшколска возраст се ставени во изолација, откако беше потврдено дека негувателката од групата е позитивна на...

Се дискутира за отворање на границите – Хасани: Наскоро на кафе во Приштина без ПЦР тест

„Наскоро, кафе во Приштина! #без ПЦРтест“ Ова е денешниот Фејсбук статус на заменик министерот за здравство Илир Хасани, но...

Бошњаците го слават 28-ми септември – нераскинлив дел од мултиетничка Македонија

Денеска е 28-ми септември, посебен ден за Бошњаците. Со измена на законот за празниците на Македонија, направена на 8...

Гордана Јанкуловска веќе спроведена во КПУ – Идризово

Гордана Јанкуловска, како осудена со четири години затвор во случајот „Тенк”, веќе е спроведена во КПУ-Идризово. Првите 15 дена...

Во Кичево само едно основно училиште со дозвола за настава со физичко присуство до деветто одделение

Секторот за образование на општина Кичево соопшти дека од страна на надлежната Комисија само едно општинско основно училиште има добиено дозвола да...

Средства за дезинфекција со поминат рок – Директорот Стојанов: „Не ги користевме“

Ова е магацинот на Центарот за јавно здравје-Скопје. Водејќи се по фотографиите и видеата кои пристигнаа до редакцијата на...

Регионалната енергетска соработка во фокусот на посетата на вицепремиерите Битиќи и Николовски и министерот Бектеши на Солун

Вицепремиерите за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и за борба против корупција, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо...

Аудио „бомба“ од минатото – Јанкуловска до Ставревски: „Сите ќе завршиме во затвор“

На Јутјуб сѐ уште може да се најде аудио снимка, која е објавена како дел од т.н бомби на СДСМ, кој тогаш...

Гордана Јанкуловска спроведена во затворот Идризово

Екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска попладнево е спроведена во затворот „Идризово“. Од ноќва таа започнува да ја...

Вицепремиерот Димитров на средба со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп

Заменик – претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска имаше средба со амбасадорот на Кралството Холандија во земјава, Дирк...