Брзи тестови на Ковид-19 за родилки и пациенти пред интервенција

НАШ ПРЕДЛОГ

Косово ги отвора границите кон Македонија, Албанија и Србија

Владата на Косово на денешната попладневна седница одлучи „да ги отвори државните граници на Република Косово“ со...

🔴 [ВО ЖИВО] Протест во Тетово

Во Тетово попладнево е организиран масовен протест против поскапувањето на струјата. Во продолжение следете...

Костовски: Сценариото се спремало – тие кои знаеле дека ќе се затвори банката, си ги повлекле парите

Најголемиот акционер во „Еуростандард Банка“, Трифун Костовски денеска на прес конференција посочи дека сценариото се спремало, а...

Тестови за брза дијагностика на присуство на вирусот Sars-Cov-2 се распределени и почнуваат да се користат во лабораторијата на Институтот за јавно здравје, на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби и на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје, соопшти денеска Министерството за здравство. Тие се наменети за брза детекција на вирусот кај пациенти кои се суспектни на ковид, а на кои им е потребна одредена интервенција, бидејќи овозможуваат веднаш после тријажата и добивањето на резултатот за само 40-ина минути да се пристапи кон соодветната интервенција кај пациентот. Од Министерството за здравство потенцираат дека овие тестови иако се ПЦР-метода, не се истите кои се користат во лабораториите за рутинско тестирање од ковид. Брзите тестови веќе се употребуваат на Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, а на ГАК ќе се тестираат родилките со што веднаш ќе се знае дали родилката треба да биде пренесена на одделението за изолација. За обработка на материјалите ќе се користи истата опрема за детекција на ХПВ-вирусот која веќе ја има на Клиниката за гинекологија и акушерство.

- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

🔴 [ВО ЖИВО] Протест во Тетово

Во Тетово попладнево е организиран масовен протест против поскапувањето на струјата. Во продолжение следете го протестот во живо на...

Костовски: Сценариото се спремало – тие кои знаеле дека ќе се затвори банката, си ги повлекле парите

Најголемиот акционер во „Еуростандард Банка“, Трифун Костовски денеска на прес конференција посочи дека сценариото се спремало, а тие кои знаеле од Народната...

Бројот на активни случаи од ковид-19 намален под 3.000 – пристапот на широко тестирање дава резултати

Институтот за јавно здравје денес регистрира намален број на активни случаи – 2950. После подолг период бројот на активни случаи е под...

Што по затворањето на Еуростандард банка? Прес на најголемиот акционер Трифун Костовски

Што по затворањето на Еуростандар банка? Во продолжение во живо прес конференција на најголемиот акционер Трифун Костовски: