Борел: Поради коронавирусот радикално да се прошири научната соработка

НАШ ПРЕДЛОГ

285 активни случаи на ковид-19 во Гостивар – изречени околу три илјади казни за неносење маски

285 активни случаи на коронавирус во општина Гостивар, Врапчиште и Маврово и Ростуше, каде бројот на новозаразени...

Заев и Гаши имале приватна ручек средба, не се разговарало за формирање влада

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Алтернатива Африм Гаши денеска во хотелот Белви имале приватна ручек...

СДСМ: Согласно член 90, став 1 од Уставот, за мандатор е предложен Зоран Заев

 СДСМ и Коалицијата „Можеме“ го известила претседателот Стево Пандаровски дека мандатор за составување на новата Влада е...

Високиот претставник на Европската унија и потпретседател на Европската комисија, Жосеп Борел денеска предупреди дека во пандемијата на коронавирусот се „потребни глобални решенија и дека ЕУ мора да биде во центарот на борбата“.

- Реклама -

– Во криза, човечкиот инстинкт често се свртува кон навнатре, се затвораат границите и се грижи за себе. Иако е разбирливо, ваквиот став е поразувачки. Итната состојба со Ковид-19 не може да се реши внатре во една земја. Тоа едноставно значи дека сите ние подолго ќе се бориме со поголеми човечки и економски загуби. Наместо тоа, треба да работиме на радикално проширување на меѓународната соработка помеѓу научниците, економистите и креаторите на политики. Во Обединетите нации, Светската здравствена организација и Меѓународниот монетарен фонд. Во рамките на Г7 и Г20 и други меѓународни форуми. Со здружување на ресурсите во лекувањето и пронаоѓањето вакцина, напиша Борел на блог.

- Реклама -

Тој смета дека кризата со коронавирусот „наликува на војна“ затоа што бара мобилизација и насочување на ресурси на невидено ниво.

- Реклама -

– Солидарноста меѓу земјите и подготвеноста на жртва за општо добро се пресудни. Само со здружување и соработка преку границите можеме да го победиме вирусот и да ги спречиме неговите последици, а ЕУ тука има централна улога, напиша Борел. 

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Заев и Гаши имале приватна ручек средба, не се разговарало за формирање влада

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Алтернатива Африм Гаши денеска во хотелот Белви имале приватна ручек средба и на неа не...

СДСМ: Согласно член 90, став 1 од Уставот, за мандатор е предложен Зоран Заев

 СДСМ и Коалицијата „Можеме“ го известила претседателот Стево Пандаровски дека мандатор за составување на новата Влада е лидерот на партијата Зоран Заев.

Заев утре го добива мандатот за Влада – Претседателот одлучува и наспроти правните дилеми

Претседателот Стево Пендаровски извести дека утре ќе му го додели мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев за формирање влада.

Опрема во вредност од 115 илјади евра – кревети, амбулантни возила и медицинска опрема за кичевската болница

Над 80 легла, амбулантни возила, респиратори и друга медицинска опрема за кичевската болница донираше Хуманитарната организација „Класје на добрината“.