„Блокирана“ спомен-плочата на мајка Тереза, Асани и Шилегов со меѓусебни обвинувања

НАШ ПРЕДЛОГ

Нова видео снимка од катастрофата во Бејрут – граѓаните гледале час, а потоа следувала јака експлозија

Нова снимка која го покажува страшниот момент на експлозијата во Бејрут се појави на интернет.

Пронајдени 94 мигранти во товарно возило на патот Радовиш-Штип – возачот и сопатникот во бегство

На 08.08.2020 околу 21,30 часот на регионалниот пат Радовиш-Штип, крстосница за Неготино при сообраќајна контрола од полициски...

Во поплавите и невремето на грчкиот остров Евија загинаа две лица

Во силното невреме со обилен дожд што го зафати грчкиот остров Евија и предизвика поплави, во два...

Зеленилото кое го засади Град Скопје во центарот на градот го попречи пристапот до спомен-плочата на куќата на Мајка Тереза. Оваа плоча ја претставува куќата во која се родила и 18 години живеела светицата и хуманистката позната во целиот свет, но сепак, туристите не можат да положат ниту цвеќе, ниту пак да се фотографираат за да ги одбележат важните датуми поврзани со Мајка Тереза.

-Доколку сакате да ја фотографирате спомен плочата на куќата на Мајка Тереза, ќе треба да го поминете зеленилото каде е засадена трева-јавува репортерот на ТВ21.

- Реклама -

Реагираат од Институтот за културно и духовно наследство на Албанците во Македонија. Директорот Скендер Асани, вели дека и покрај гласините околу тоа дали е тука или не домот на Мајка Тереза, фактите говорат дека ова е нејзин белег.

- Реклама -

-Независно од гласините, сите факти говорат дека тука била куќата во која таа се родила. Затоа ова место веќе неколку години се сметаше за белег на куќата на Гонџе Бојаџиу-Мајка Тереза и стана место за аџилак на љубителите на нејзината личност. Но, еве сега, со една одлука, која не знаеме како е донесена, кога е донесена и од кого е донесена, овој парк ги покри трагите на куќата на Мајка Тереза-вели Асани.

- Реклама -

Од Институтот велат дека реакцијата писмено ќе ја испратат до Град Скопје, Парламентот, Претседателот и Владата на РСМ. Бараат спомен-плочата да се замени и да биде испишана и на албански јазик, бидејќи на постоечката фигурираат само англискиот и македонскиот.

Зеленилото е засадено од Град Скопје. Вчера, првиот човек Петре Шилегов, не сакаше да се произнесе, велејќи дека в среда ќе ги разјасни дилемите околу ова прашање.

Денеска, беше прашан конкретно за реакцијата на Асани, но Шилегов врати со остри критики.

Во 2015 година, парцелата каде што е куќата на Мајка Тереза ѝ беше дадена на приватната компанија „Амадеус Груп“, за да го изгради трговскиот комплекс познат како „Шпански скали“. Но, по бројните реакции во јавноста, и со оглед на тоа што компанијата доцнеше со градежните работи, дозволата беше укината, па затоа изградбата не ни започна.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Пронајдени 94 мигранти во товарно возило на патот Радовиш-Штип – возачот и сопатникот во бегство

На 08.08.2020 околу 21,30 часот на регионалниот пат Радовиш-Штип, крстосница за Неготино при сообраќајна контрола од полициски службеници од СВР Штип било...

Во поплавите и невремето на грчкиот остров Евија загинаа две лица

Во силното невреме со обилен дожд што го зафати грчкиот остров Евија и предизвика поплави, во два одвоени случаи загинаа две лица...

Светските лидери денеска одлучуваат за помош за Либан

На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ОН, светските лидери ќе одлучат денеска, на петтиот ден по катастрофалната експлозија во Бејрут,...

Казнети 423 лица за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани...