Битола: Јавен повик за доделување на средства на граѓани и фондации, спортски клубови и здруженија за 2020 година

НАШ ПРЕДЛОГ

Бузаку со скандалозни документи: ИВЗ исплатила 20.000 евра на синот на сега разрешениот поглавар Реџепи

Во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, вчера гостуваше Скендер Буџаку кој за себе рече дека е...

ФОТО: По укинувањето на полицискиот час, градскиот парк во Скопје е преполн

Од денеска нема повеќе полициски час во нашата земја. И во првиот дел од укинувањето, веднаш раздвиженост...

Владината одлука за враќање на работа од 1.јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично...

На веб страната на Општина Битола, објавени се два јавни повици.

Вкупната сума на средства кои ќе бидат доделени со овие јавни повици изнесува 2 милиони денари, односно 1 милион денари за здруженија на граѓани и фондации и 1 милион денари за спортски клубови и здруженија.

Во двата јавни повици, наведени се критериумите за аплицирање, како и посебните проектни критериуми врз основа на кои ќе се врши проценка на квалитетот на проектите. Временската рамка за спроведување на проектите е до 31.12.2020, а потребната документација треба да се достави до 09.06.2020 година. Користењето на доделените средства ќе биде специфицирано во склучениот договор.

Повеќе информации во врска со јавните повици, за кои што аплицирањето започнува од 26.05.2020, може да се добијат на следните линкови:

Повик здруженија на граѓани и фондации

Повик спортски клубови и здруженија

- Advertisement -
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ФОТО: По укинувањето на полицискиот час, градскиот парк во Скопје е преполн

Од денеска нема повеќе полициски час во нашата земја. И во првиот дел од укинувањето, веднаш раздвиженост меѓу граѓаните.

Владината одлука за враќање на работа од 1.јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично болните и за родителите кои...

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

Со завршувањето на вонредната состојба, продолжуваат сите изборни активности, изјави техничкиот премиер, Оливер Спасовски. Тој ја отфрли можноста за одложување на изборите...

Разрешен поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи – Бузаку: Сценарио диригирано од Реџепи

Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи е разрешен од неговата функција. Оваа одлука е донесена со 2/3 од гласовите на вонредната седница на...
- Advertisement -

НА ИСТА ТЕМА

- Advertisement -