Би-Би-Си: Иранска авиокомпанија го ширела вирусот на Блискиот Исток

НАШ ПРЕДЛОГ

Локални поројни врнежи, ветер, грмежи и град викендов

Локални поројни врнежи од дожд, на места доста интензивни, во вид на невреме и проследени со ветер,...

До 31 август продолжено привременото ограничување на поврзувањата на Грција со Македонија

Министерската одлука за привремено ограничување на поврзувањата на Грција со Северна Македонија, Турција и Албанија, од 31...

На патот Свети Николе – Куманово во товарно возило пронајдени 43 мигранти, меѓу кои имало и деца

На 14.08.2020 околу 12.00 часот на регионалниот пат Свети Николе - Куманово, полициски службеници дале знак за...

Иранската авиокомпанија „Махан ер“ , поврзана со Иранската револуционерна гарда, превезувала патници заразени со Ковид-19 и со тоа допринела во ширење на вирусот на Блискиот Исток, објави Би-Би-Си.

- Реклама -

Компанијата превезувала заразени патници од Иран во Либан и во Ирак, по што во двете земји се појавиле првите случаи на новиот коронавирус.

- Реклама -

Неименуван извор од од авиокомпанијата тврди дека членовите на екипажот од авионот на „Махан ер“ биле замолчени кога се обиделе да покажат загриженост и да укажат на несоодветни превентивни мерки на летовите кон Либан и Ирак.

- Реклама -

Според евиденциите за воздушен сообраќај во Централна Азија, константирано е дека авионите на „Махан ер“ повеќе пати летале и за Кина и покрај забраната на Иран за воздушен сообраќај.

Иранската авиокопманија одби да ги коментира наводите на Би-Би-Си. 

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

До 31 август продолжено привременото ограничување на поврзувањата на Грција со Македонија

Министерската одлука за привремено ограничување на поврзувањата на Грција со Северна Македонија, Турција и Албанија, од 31 јули 2020 година, што е...

На патот Свети Николе – Куманово во товарно возило пронајдени 43 мигранти, меѓу кои имало и деца

На 14.08.2020 околу 12.00 часот на регионалниот пат Свети Николе - Куманово, полициски службеници дале знак за запирање на товарно возило „мерцедес“,...

Приведено лице од скопско Мојанци – споделувал видео и фотографии на „Тик Ток“ како предизвикува пожар

СВР Скопје - Единицата за насилен криминал, до Основното јавно обвинителство Скопје ќе поднесе писмено известување за 17-малолетник од с.Мојанци, скопско, поради...

Филипче: Во тек е реновирање на Клиниката за максилофацијална хирургија

Клиниката за хирургија, вилици и врат - максилофацијална хирургија информира дека во тек е подобрување на условите во установата. Преку донација од...