Бесими на средба со германската амбасадорка Анке Холстеин

НАШ ПРЕДЛОГ

Сообраќајна несреќа на магистралниот пат Радовиш-Штип – повредени возач, сопатник и 16 припадници на Армијата

На 29.09.2020 во 06.47 часот во Полициската станица Штип, пријавено е дека на магистралниот пат Радовиш-Штип, кај...

Шахпаска: 47 деца и 14 вработени се во изолација поради ковид-19

Во моментот 47 деца од предучилишна возраст, односно три згрижувачки групи и 14 вработени се во изолација...

Платформата за онлајн настава повторно „Error“ – учениците без компјутерска опрема!

Два дена пред почетокот на учебната година, наставничка прави проби со своите ученици како да се вклучат...
-Реклама-

Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска оствари средба со германската амбасадорка Анке Холстеин со која разговараше за можностите за натамошно зајакнување на економската соработка со посебен акцент за поврзување на домашните компании со партнери од Германија. 

Бесими, како што соопшти Министерството за финансии, ги потенцирал приоритетите на Владата кои се во насока на постигнување забрзан и одржлив економски раст преку зголемување на конкуретноста на македонската економија, вложување во истражувањата, иновациите и човечкиот капитал, за што добил потврда од германската амбасадорка дека поддршката од германската страна ќе биде во насока на владините приоритети. 

- Реклама -

На средбата станало збор и за билатералната финансиска соработка што се реализира преку Банката за развој KфВ и преку техничката соработка спроведувана од страна на Германското друштво за меѓународна соработка – ГИЗ.

Двете страни се согласиле дека концептот на дуално образование што во моментот се реализира во Северна Македонија, а е поддржан од германската Влада и Германско-македонската стопанска комора, е модел што дава резултати и е добра основа за младите да останат во државата. 

- Реклама -

Министерот Бесими се заблагодарил за поддршката што Германија, во континуитет, ѝ ја даваше на земјава во процесот на полноправно членство во НАТО, како и за поддршката во процесот на приклучување кон Европската унија. 

Сојузна Република Германија е најзначен трговски партнер на Северна Македонија. 

Министрите на седница на Владата ќе потпишат Кодекс за етичко однесување

Владата денеска ќе ја одржи седмата седница, на која министрите ќе потпишат Кодекс за етичко однесување на членовите на Владата и носителите...

Турски државјанин со мобилен телефон украл 11.000 евра

Секторот за односи со јавност при СВР-Битола информира дека во текот на вчерашниот ден, Х.Д. од Република Турција, со привремено живеалиште во...

Отфрлени четири кривични пријави во врска со работењето на ТЕ-ТО

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, донесе Решение со кое се отфрла кривичната пријава поднесена од Топлификација АД Скопје против...

Нивото на радијација на Месечината е алармантно високо

Новите истражувања посочуваат дека астронаутите кои ќе патуваат на Месечината како дел од мисијата Артемис на американската вселенска агенција НАСА во 2024...

Сообраќајна несреќа на магистралниот пат Радовиш-Штип – повредени возач, сопатник и 16 припадници на Армијата

На 29.09.2020 во 06.47 часот во Полициската станица Штип, пријавено е дека на магистралниот пат Радовиш-Штип, кај место викано „8-ми километар“ Штип...