Array

Беса ризикува да ја изгуби парламентарната група

НАШ ПРЕДЛОГ

Донатори се нудат да го купат лекот за Фљора – не сакаат да ги чекаат процедурите на здравствените институции

Не се знае до каде е анализата за ефикасноста на лекот за 20 годишната Фљора Гаши која...

Униформите на полицијата и на албански – Нухиу ги потпиша актите, Владата треба да ги дефинира со декрет

Вала ќе изгледаат двојазичните амблеми на полициските униформи. Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу денеска потпишал нормативни...

Уште 20 дена до учебната година – сѐ уште нема одлука како ќе се одвива наставата

Уште 20 дена до 1 септември, првиот училиштен ден од учебната 2020/21, а МОН се уште не...

- Реклама -

Движењето Беса ризикува да ја изгуби парламентарната група, по поделбата која настана во партијата. Пратеникот Фадиљ Зендели, признава дека пратениците од оваа партија се поделиле  и дека е свесен за ризикот што ја демне парламентарната група.

- Реклама -

„Практично и јавноста е запознаена дека имавме проблеми, односно внатрешни проблеми кои се манифестираа во функционирањето на парламентарната група, односно политиката на Движењето Беса и стратешката ориентација. Ние сме опозициска партија и двајца пратеници, јас и Теута Биљали се определивме околу оваа ситуација. Имаме тројца колеги кои функционираа одделно од партиската структура на Беса и останува да се произнесат дали се дел од парламентарната група на Движењето Беса“, вели Зендели.

- Реклама -

Од крилото на Гаши пак, велат дека ќе изнајдат решение по реконструкцијата на Владата.

„Претседателот Африм Гаши е координатор на парламентарната група на Движење Беса и во овој правец не е важно што велат другите. По реконструкцијата на Владата ќе изнајдеме решение и за парламентарната група“, порачаа од БЕСА на Африм Гаши.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, им даде ултиматум на пратениците на Беса за да се ориентираат – дали ќе бидат дел од Владата или пак ќе функционираат како опозиција. Џафери вели дека ова прашање ќе се реши на 1-ви јуни, кога и се очекува реконструкција на Владата.

„В петок, изборот на членовите на Владата ќе подразбира и позиционирање на двете Беси. Од петок па натаму, нема да може да функционира како парламентарна група, а од друга страна да има противречности во парламентарната група. Ќе треба да го дефинираат нивниот статус. Јас сум во контакт со сите пратеници, но пред сѐ, тие самите треба да го изнесат нивниот статус пред мене како што налага Правилникот“, порача Џафери.

 Инаку, Движењето Беса во јануари годинава се подели на две фракции – едната е крилото на Биљал Касами и другата е онаа на Африм Гаши. Иако, Беса на Гаши има тројца пратеници, сепак Судот за легитимна ја прогласи Беса на Касами со двајца пратеници.

Зимер Јашари

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Униформите на полицијата и на албански – Нухиу ги потпиша актите, Владата треба да ги дефинира со декрет

Вала ќе изгледаат двојазичните амблеми на полициските униформи. Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу денеска потпишал нормативни акти амблемите да бидат и...

Уште 20 дена до учебната година – сѐ уште нема одлука како ќе се одвива наставата

Уште 20 дена до 1 септември, првиот училиштен ден од учебната 2020/21, а МОН се уште не донело одлука на кој начин...

Локалите узурпираат јавни површини во Кичево – пазарниот инспекторат и ја префрла вината на полицијата

Преку лето во Кичево локалите и продавачите ги узурпираат тротоарите. Со тоа се отежнува движењето на пешаците кои се принудени да одат...

4 милиони евра загуба за 6 месеци – рент-а-кар бизнисот бара помош од државата

Рент-а-кар бизнисот во Македонија работи со загуба веќе 6 месеци поради пандемијата. Од Здружението за рент-а-кар велат дека за 85% е намален...