Бергамо прогласи победа над коронавирусот – после 137 дена во болницата нема пациенти со Ковид-19

НАШ ПРЕДЛОГ

Пожар во станбена зграда во Чешка, 11 лица загинаа (видео)

Пожар во 13-катна станбена зграда во чешкиот град Бохумин однесе 11 животи, меѓу кои и на три...

Мал авион се сруши во Грција (ВИДЕО)

Мал авион се сруши откако удри во куќа во северниот дел на Грција.

Лидерите на Либан знаеле за бродот-бомба? – Претседателот со една изјава ги разбесни новинарите

Претседателот на Либан, Мишел Аун знаел за залихите на експлозивниот материјал кој бил складиран во бејрутското пристаниште...

Бергамо, еден од италијанските градови кој беше најпогоден од пандемијата со коронавирусот, прогласи победа, откако вчера од болницата „Папата Јован 13-ти“, беше отпуштен последниот пациент со Ковид-19, после 137 дена непрекината борба со вирусот.

- Реклама -

„Победивме! Отпуштањето на последниот пациент беше проследено со многу емоции“, објавија од болницата.

- Реклама -

Бергамо имаше 6.000 жртви на Ковид-19, а во критичните денови повеќе од 100 пациенти беа приклучени на респиратори истовремено. За нивните животи се бореше персонал од 400 медицински лица.

- Реклама -
- Реклама -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Мал авион се сруши во Грција (ВИДЕО)

Мал авион се сруши откако удри во куќа во северниот дел на Грција. Според информациите, пилотот го преживеал...

Лидерите на Либан знаеле за бродот-бомба? – Претседателот со една изјава ги разбесни новинарите

Претседателот на Либан, Мишел Аун знаел за залихите на експлозивниот материјал кој бил складиран во бејрутското пристаниште пред скоро три недели пред...

Брод испушта тони гориво во кристално бистрата вода – прогласена вонредна состојба

Островската држава Маурициус прогласила „вонредна состојба во округот“ откако насукан брод „М В Вукашио“ во близина на пристаништето започнал да испушта нафта...

Тенк и подморница споени во едно – руската војска ги покажа новите иновации на моќниот Т-72

На видео снимките од маневрот на Централниот воен округ кој ги објави Министерството за одбрана на Русија може да се види подводното...