Австрија и Словенија со ист став: Нека продолжи процесот на проширување на ЕУ

НАШ ПРЕДЛОГ

Дневен хороскоп за вторник (7. април 2020)

ОВЕН Работа: Можно е да не сте сосема задоволни од околностите кои ги имате...

Австрија и Словенија изразија поддршка за продолжување на процесот за проширување на ЕУ, и отворање на пристапни преговори со Северна Македонија и со Албанија. Ова го соопштија претседателите на двете земји, Александар ван дер Белен и Борут Пахор.

„За кредибилитетот на ЕУ би било добро ако во овој случај преземеме чекори и не ги разочараме луѓето во тие земји“, посочи на заедничката прес-конференција во Виена, Ван дер Белен.

И претседателот на австрискиот парламент, Волфганг Соботка, во разговорот со Пахор истакнал дека Австрија ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан.

  • ТЕМИ:
  • 1
- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -

LIVE NEWS

Дневен хороскоп за вторник (7. април 2020)

ОВЕН Работа: Можно е да не сте сосема задоволни од околностите кои ги имате...

Борис Џонсон префрлен на интензивна нега, му се влошила состојбата

Борис Џонсон е префрлен на интензивна нега откако неговата состојба дополнително се влошила, соопштува Даунинг стрит. Премиерот бил примен...

Османи: Доколку МЗ побара, спремен сум да работам како лекар во било која болница

Вицепремиерот Бујар Османи во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека на инфективната клиника уште 1-2 дена има капацитет за пациенти,...

Термини за изнесување на кучињата миленичиња за време на забраната за движење

Сопствениците на кучиња кои ги чуваат како домашни миленичиња во станови, ќе може да ги изнесуваат надвор во одредени термини во денот...

Тачи: Да бев премиер, ќе имаше 24 часа полициски час

Претседателот на ДПА Мендух Тачи во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека доколку тој бил премиер, во државава ќе имало...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com