Авганистан денеска ослободи 100 талибански заробеници

НАШ ПРЕДЛОГ

Заев и Гаши имале приватна ручек средба, не се разговарало за формирање влада

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Алтернатива Африм Гаши денеска во хотелот Белви имале приватна ручек...

СДСМ: Согласно член 90, став 1 од Уставот, за мандатор е предложен Зоран Заев

 СДСМ и Коалицијата „Можеме“ го известила претседателот Стево Пандаровски дека мандатор за составување на новата Влада е...

Заев утре го добива мандатот за Влада – Претседателот одлучува и наспроти правните дилеми

Претседателот Стево Пендаровски извести дека утре ќе му го додели мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев...

Авганистан денеска ослободи  100 заробени талибанци, тврдејќи дека тие се меѓу 5.000 заробеници кои се ослободени врз основа на договорот меѓу бунтовниците и САД.

- Реклама -

Талибанците, меѓутоа, изјавија дека мораат да проверат дали ослободнеите се наоѓаат на списокот што му го предадоа на Вашингтон во текот на преговорите во Доха, пренесуваат американските медиуми.

- Реклама -

Ослободувањето на заробениците е пресуден прв чекор кон преговорите внатре во Авганистан, што за своја цел имаат конечно завршувње на децениските војни.

- Реклама -

Со договорот што беше потпиуша на 29 февруари, исто така, талибанците се повикуваат да ослободат 1.000 лица од владиниот персонал, кои тие ги држат како заложници.

Политичкиот портпарол на талибанците, Сухаи Шахан на Твитер ја опомена владата заради одбивањето да ги ослободи првите 15 талибанци кои тие ги побараа и кои се наоѓаа на списокот испорачан во Вашингтон.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

СДСМ: Согласно член 90, став 1 од Уставот, за мандатор е предложен Зоран Заев

 СДСМ и Коалицијата „Можеме“ го известила претседателот Стево Пандаровски дека мандатор за составување на новата Влада е лидерот на партијата Зоран Заев.

Заев утре го добива мандатот за Влада – Претседателот одлучува и наспроти правните дилеми

Претседателот Стево Пендаровски извести дека утре ќе му го додели мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев за формирање влада.

Опрема во вредност од 115 илјади евра – кревети, амбулантни возила и медицинска опрема за кичевската болница

Над 80 легла, амбулантни возила, респиратори и друга медицинска опрема за кичевската болница донираше Хуманитарната организација „Класје на добрината“.

Заев и Гаши попладнево одржуваат средба

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Алтернатива Африм Гаши попладнево одржуваат средба во хотелот Белви на излезот од Скопје.