Весна Јакимовска

22 ВЕСТИ

Граѓаните песимисти, синдикатот оптимист – поделени мислењата околу владината финансиска инјекција

Дали  владината финансиска инјекција од 470 милиони евра  ќе биде наменски искористена ? Поделеност  меѓу граѓаните и Синдикатот. Првите се  песимисти,   не...

Четвртиот сет мерки во недела попладне, некои владини мерки ќе траат и до 2021 година

До недела попладне  Владата ќе го испорача четвртиот пакет  економска помош, најави премиерот Зоран Заев .Првичните очекувања тоа да се случи денеска...

Ќе има ли пруга од Кичево до Албанија? – Владата даде зелено светло, МЖ-инфраструктура бара пари

426 милиони евра  ќе бидат потребни во првата фаза од изградбата на железничката пруга од Кичево до границата со Албанија. Оваа е...

Битиќи со порака до колегите функционери – да се стави крај на дискусиите за двојазичност во компаниите

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи  апелираше да се стави крај на  дискусиите за  можно воведување  двојазичност во приватните компании .Тоа што...

Разногласие кај политичарите околу етничките вработувања – Бектеши апелира политичарите да ја прочитаат владината програма

По преставувањето  на  проектите во наредниот четири годишен мандат, главен акцент на пресот на министерот за економија етничките вработувања. На оваа тема...

Нема отстапки – субвенции за вработувања по етнички клуч ќе има, одлуката ги подели функционерите

Државни субвенции за вработување по етнички клуч  сепак ќе има и во приватниот сектор,  и тоа најверојатно од наредната година. Министерот за...

Карго аеродромот во Штип заминува во историјата, парите ќе се реалоцираат за канализации, градинки, училишта

49,7 милиони евра наместо за досега планираниот Карго аеродром во Штип ќе бидат пренаменети за канализации, водовод, градинки, училишта и други инфраструктурни...

Ништо од карго аеродромот во Штип – парите пренаменети за градинки и училишта

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес конференција истакна дека нема да се реализира изградбата на карго аеродромот во Штип.

Екс министерот за финансии предупредува – мерките неефикасни, падот на БДП и невработеноста сериозни

Мерките на Владата во досегашното справување со кризата се покажале  како неефикасни  и наспроти раст довеле до сериозен пад на економијата и...

Веб-страницата „купувам домашно“ неактивна, граѓаните и натаму не можат да ги подигнат ваучерите

Вчера требаше да се објават податоците, но веб-страницата - www.kupuvamdomasno.gov.mk и денеска вон функција. Поради тоа, граѓаните, учениците и студентите сѐ уште...

Kupuvamdomasno.gov.mk „падна“ – граѓаните немаат можност да проверат дали добија ваучер

„Падна“ официјалната страна Kupuvamdomasno.gov.mk и во моментов граѓаните не можат да проверат дали се добитници на платежната картичка за финансиска помош.

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Синоќа Министерството за внатрешни работи спроведе акција во која беа уапсени неколку дилери на дрога во Кичево. ТВ21 поседува дел од акцијата...

Domasiedoma.gov.mk е во функција – проверете дали добивте ваучер од 6.000 денари!

Платформата преку која ќе се реализира мерката за ваучери за домашен туризам од страна на Владата официјално е пуштена денеска.

Зоран Заев одговори дали повторно ќе коалицира со ДУИ

Зоран Заев вечерва на прес-конференцијата одговори дали повторно СДСМ ќе коалицира со ДУИ. „За коалицирање треба да ги...