Валмира Зендели

64 Posts

Дали Охрид станува македонскиот Вухан? – Луди забави без дистанца и заштитни маски

На столчиња и со столчиња во раце се забавуваат младите на плажите во Охрид. Ова се снимките и фотографиите кои се шират...

Обвинителството влезе во ДИК – ќе се истражува дали има кривично дело во набавката на софтверот

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, утрово влезе во просториите на Државната изборна комисија и ја одзема тендерската документација околу...

Во Чаир пад на активни случаи, пораст во Аеродром – во Кавадарци најголем дел од заразените се од 18 до 40 години

Ако пред еден месец општина Чаир држеше рекорд по бројот на новозаразени и активни случаи, сега веќе во оваа општина бројот почна...

Хакирани страниците на МЗ и МОН – Се јави Анонимус: „Систем администраторите им се шалабајзри“

И веб-страниците на Министерството за здравство и Министерството за образование денеска се вон функција, поради тоа што синоќа беа хакирани од анонимен...

Шилегов: Да за премиер Албанец, но не со уцени – Османи: Албанците имаат нивен кандидат

Претставникот на Централното раководство на СДСМ, Петре Шилегов во интервју за ТВ21 меѓу другото зборуваше и за премиер Албанец. На прашањето дали...

Дивоградба кај „Мавровка“ мора да се руши – Општина Чаир: Ќе постапиме согласно законските надлежности

Пред неколку месеци локалот „Фонтана“ кај ТЦ „Мавровка“ изгоре до темел, а сега на местото кај што беше кафулето, интензивно се одвиваат...

Можните коалиции за новата влада – ДУИ одлучна да ја реализира идејата за премиер Албанец

СДСМ е победник на парламентарните избори одржани на 15 јули со вкупно 46 пратенички мандати, а лидерот на партијата Зоран Заев како...

Левица и АА-ААА со приговори за манипулации во изборниот процес

Трет ден по изборите, ДИК го корегираше записникот од четврток, со коj се исправа техничката грешка со која ДИК пресметало дека има...

Зејди: ДУИ украде гласови, не е победник – „Начелото победник со победник е себично“

Скендер Реџепи – Зејди од коалицијата Сега е време, ДУИ не ја смета за победник на овие избори во албанскиот кампус и...

Гласање во општина Липково и Куманово – граѓаните се надеваат на подобра иднина

Без проблеми и со почитување на мерките против Ковид-19 се одржа гласачкиот процес во општина Липково и во Куманово. Вака оценуваат претседателите...

Втор изборен ден во Македонија, гласаат затвореници, болни и изнемоштени лица

-Денеска е втор ден од парламентарните избори. Меѓу другите, денеска гласаат затворениците, лицата во притвор и оние кои се во домашен притвор....

Парламентарни избори во време на пандемија – дали ќе излезат граѓаните да гласаат на 15 јули?

Во Северна Македонија на 15 јули ќе се одржат предвремени парламентарни избори во време на пандемија кога бројот на заразени со коронавирус...