Валмира Зендели

19 Posts

76 нови случаи на Ковид-19 и еден починат – позитивен тестот и на градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу

76 нови случаи на Ковид-19, е билансот од коронавирусот во изминативе 24 часа. Само во Скопје 52. Меѓу новозаразените е и првиот...

Граѓаните не веруваат дека постои Ковид-19, Османи: Доколку не верувате дека овој вирус убива, тогаш сѐ е залудно!

Доколку граѓаните немаат свест за да сфатат дека коронавирусот убива, тогаш се е залудно – рече Бујар Османи во емисијата Клик Плус,...

Некои жители од Чаир не веруваат дека има вирус – Филипче: Ова е причината што граѓаните не ги почитуваат мерките

Скопје и денеска со рекорден број на заразени со Ковид-19. Околните општини во опасност да бидат ставени во карантин доколку и натаму...

Непочитувањето на протоколите ќе не врати назад – градоначалниците на општините апелираат за поголема внимателност

Градоначалникот на  Чаир, Висар Ганиу апелира за поголема внимателност и трпение, со цел што полесно да се надмине состојбата со коронавирусот, и...

Потврдени 52 нови случаи, починаа 4 лица – ќе има ли карантин за Сарај, Гази Баба, Бутел и Аеродром?!

Нема да има полициски час и покрај тоа што во изминатото деноноќие се регистрирани 52 нови случаи со Ковид-19. Министерот Филипче вели...

„5. јули можен датум за избори“, ДУИ посредник помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

5 јули е можниот датум за одржување предвремени парламентарни избори. Вака изјави Бујар Османи од ДУИ. Според него разликите меѓу партиите се...

„Бетонските бариери како воена тампон зона“ – Исмаили: Има други начини како да се реши проблемот

Бетонските бариери на улицата „Цветан Димов“ во Чаир, според општинските власти се поставени за безбедноста на пешаците, но има и „мрзливи“ граѓани...

Скопје во тишина, втор ден полициски час – на некои места не се почитува забраната за движење

„Земјата се наоѓа во втор ден од полицискиот час кој почна вчера во 11 часот, а ќе заврши утре во 5 часот...

ИВЗ не ја дочека одлуката на Владата – ги објави мерките за бајрамската молитва и празникот Бајрам

„Повикот за молитвата ќе се слуша и в недела за празникот Бајрам, но дали муслиманските верници ќе можат да одговорат на повикот...

Владата по неколку пати промовира иста мерка – начинот на аплицирање се уште не е објавен

Министерот за економија Крешник Бектеши и министерката за финансија Нина Ангеловска уште еднаш го претставија третиот пакет економски мерки кој предвидува директна...

Се уште нема одлука како ќе се држат испитите – матурантите од минатите години ќе можат да полагаат државна матура

Иако студентите бараат испитите од јунската сесија да се одржат со физичко присуство, последниот збор ќе го каже Комисијата за заразни болести....

Полициски час за Бајрам – од сабота до вторник? – Комисијата предлага, Владата одлучува, дали ќе има 58 часа карантин

Комисијата за заразни болести предлага продложен полициски час за претстојниот продолжен викенд, односно за празникот Барај. Предлогот е да има забрана за...