Светлана Унковска

44 Posts

Се заострува „битката“ за ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски се извини за политиките на дел од претходното раководство

Христијан Мицкоски го искористи денот на прославата на двата Илиндена, заедно со честитката да се дистанцира јавно од претходното раководство на ВМРО-ДПМНЕ....

Македонија ги празнува двата Илиндена – Пендаровски: Со секоја злоупотреба на власта, младите се повеќе заминуваат

Годинава Илинден го прославуваме со крупен исчекор кон целосна реализација на стратешките цели, полноправно членство во НАТО и почеток на преговорите со...

Да се повлече одлуката за покачување на струјата, Јовановиќ: Имаме најскапа струја во Европа споредено со платите

Зголемувањето на цената на електричната енергија сериозно ќе ги погоди граѓаните, особено посиромашните, поради тоа што најголем дел од домашниот буџет оди...

И по средбата во Владата, нема напредок за надминување на проблемот во Синичане

По три часа разговори на градоначалникот на Боговиње Аљбон Џемаили со премиерот Оливер Спасовски и неколку министри договор нема. Министерот за земјоделство...

Поскапе струјата за 7,4 проценти, Регулаторна одлучи да не се укинува евтината тарифа

Сметките за електричната енергија за следниов месец граѓаните ќе ги добијат повисоки за 7,4 проценти. Првиот човек на Регулаторна комисија Марко Бислимовски...

Села: Нухиу воведува полициска држава – „Ја штитиме јавната безбедност“, му врати Нухиу

Со тоа што полицијата е се уште присутна кај граѓаните кои протестираат за проблемот со водата за пиење во Синичане покажавме дека...

Партиите молчат, но теренот се подготвува – „Ако не успее ДУИ со премиер Албанец, да замине во опозиција“, вели Села

Политичките партии иако со неформални разговори го подготвуваат политичкиот терен за преговори за идната коалициона Влада, во јавноста се децидни дека немаат...

Три опции за Универзална сала – Шилегов најави можно референдумско изјаснување на скопјани

Три опции се на маса за решение на состојбата со Универзална сала, изјави првиот човек на град Скопје Петре Шилегов. Тој појасни...

„Ох колку ќе се изненадите за Универзална“ – Скопјани изненадени, но и револтирани од одлуката за рушење

„Oх, колку ќе се изненадите со Универзална сала, ох колку ќе се изненадите...“ Ова пред само два месеца го...

Кој ќе го свика Собранието? – Џафери има три негативни тестови, но сѐ уште е на инфективна клиника

Откако претседателот на Собранието Талат Џафери е со влошена здравствена состојба и веќе неколку дена е на Инфективна клиника се става под...

Биљал Касами најголем донатор на коалицијата „Можеме“ – ВМРО-ДПМНЕ со над 530.000 евра донации, ДУИ со 74.000 АА и ДПА со 1.000 евра

На листите на донаторите на партиите се пратеници, министри, градоначалници, поранешни и актуелни функионери. Коалицијата „Можеме“ за овие избори собрала над 14...

ДИК утре ќе ги официјализира резултатите – Управен суд ги одби сите 185 тужби на партиите

Државната изборна комисија утре треба да ја закаже седницата за да ги објави конечните и официјални резултати од предвремените избори, велат оттаму...