Сенад Зилбехари

78 ВЕСТИ

Активистите се сретнаа со министерот – Нуредини: По 5 години „Русино“ ќе биде место за пикник

Министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини се сретна со претставници на иницијативата Стоп Русино, претставници на политички партии на...

Шар Планина депонија наместо национален парк – сами си го уништуваме дарот од природата

Со дупки на секој агол патот кој води до викенд населбата на Шар планина во Тетово. Снимките покажуваат дека овде не е...

Русино за затвора и за Гостивар, изјавата на Нуредини неприфатлива за демонстрантите

Вчерашната изјава на министерот за животна средина, Насер Нуредини - дека депонијата Русино уште неколку години ќе остане таква каква што е,...

„Стоп Русино“ бара затворање на депонијата – Нуредини: Русино ќе биде отворено уште неколку години

Депонија Русино продолжува да биде блокирана од активистите на иницијативата Стоп Русино, кои бараат депонијата да се затвори или да се дислоцира....

Онлајн настава во Тетово и во Гостивар – општините бараат да се зголеми бројот на техничкиот кадар

Наставата во Тетово ќе се одвива главно онлајн. Од вкупно 19 училишта во градот и тетовските села, само во пет учениците ќе...

Патот во Шипковица во лоша состојба – Жителите: Ни ветуваат во секој изборен циклус

Иако поврзува три села Бродец, Бозовце и Вешала,  главниот пат на село Шипковица е во многу лоша состојба. Дупки, бетонски плочи и...

Почна изградбата на водовод во Синичане, полицијата се повлече, договор постигнат

-По 40 дена престој во атарот на Шар Планина, жителите на Синичане издејствуваа денеска да започне работата за изградба на водоводна мрежа...

Tетово на протест против поскапувањето на струјата – револтирани граѓани фрлаа пари кон ЕВН

Петти пат по ред во Тетово се протестира против поскапувањето на струјата. Околу пет илјади граѓани го започнаа својот протестен марш од...

Отворени ковчези фрлени на депонија ги преплашија жителите на Гостивар – „Не се од жртвите со Ковид-19“, велат од муфтиството

Фотографии од отворени ковчези во близина на гробиштата во Гостивар. На почеток се појавија неколку фотографии, а потоа и видеа на социјалните...

Веб-страницата „купувам домашно“ неактивна, граѓаните и натаму не можат да ги подигнат ваучерите

Вчера требаше да се објават податоците, но веб-страницата - www.kupuvamdomasno.gov.mk и денеска вон функција. Поради тоа, граѓаните, учениците и студентите сѐ уште...

Kupuvamdomasno.gov.mk „падна“ – граѓаните немаат можност да проверат дали добија ваучер

„Падна“ официјалната страна Kupuvamdomasno.gov.mk и во моментов граѓаните не можат да проверат дали се добитници на платежната картичка за финансиска помош.

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Синоќа Министерството за внатрешни работи спроведе акција во која беа уапсени неколку дилери на дрога во Кичево. ТВ21 поседува дел од акцијата...

Domasiedoma.gov.mk е во функција – проверете дали добивте ваучер од 6.000 денари!

Платформата преку која ќе се реализира мерката за ваучери за домашен туризам од страна на Владата официјално е пуштена денеска.

Зоран Заев одговори дали повторно ќе коалицира со ДУИ

Зоран Заев вечерва на прес-конференцијата одговори дали повторно СДСМ ќе коалицира со ДУИ. „За коалицирање треба да ги...