Салије Садику

48 ВЕСТИ

Стари и руинирани училишта во 21. век – два училишни објекти во кичевско секој момент може да се урнат

Во стара и руинирана зграда, без основни услови за настава, со стари клупи и без тоалет. Во ваква состојба...

Дрвокрадци нападнале полициски службеници во Кичево

Со есенската сезона започнува и проблемот со дивата сеча на дрвја од планините. Во Кичево, во Крушина и селото Кнежина се почести...

Бојкот на онлајн наставата во Кичево – Царовска: Бојкотот не носи ништо добро за оваа генерација!

Советите на родители во училиштата во Кичево се децидни да ја бојкотираат онлајн наставата.Родителите се кренаа на нозе по одлуката на Министерството...

21 век, а струшки села без вода за пиење – Жителите разочарани: „Полошо може да биде, подобро не“

Струшките села Горно и Долно Татеши и ова лето останаа без вода. Велат дека  со проблемот со снабдувањето со вода се соочуваат...

90% од занаетите изумираат, заминуваат во историјата – Мичо, последниот производител на јажиња во Кичево

Занаетот за рачна изработка на јажиња се чини ќе остане само сеќавање за старите генерации. Абдуљфета Зеќироски е единствениот и последен во...

Кичево мака мачи со отпадот – стадионот во Зајас сега е депонија

Проблем со менаџирање со отпадот, имаат неколку општини во државата, меѓу кои и Кичево. Во секоја населба од општината можат да се...

Кичево мака мачи со отпадот, стадионот во Зајас сега е депонија

Со децении се провлекува проблемот со отпадот во Кичево. Во секое село, населба и улица можат да се забележат мали депонии. Ова...

Чевларството во изумирање, даноците големи – ги носат чевлите на поправка, а потоа не доаѓаат да ги земат

Чевларот Асан Канзо, уште рано наутро ја отвори својата работилница. Иако мал број граѓани носат чевли на поправка, сепак тој секој ден...

Реката во Кичево ветување само на хартија – Дехари: Следната година ќе конкурираме за овој проект

Вака требаше да изгледа реката Сушица која минува низ Кичево. „Во реалност реката Сушица е во состојба каква што...

Веб-страницата „купувам домашно“ неактивна, граѓаните и натаму не можат да ги подигнат ваучерите

Вчера требаше да се објават податоците, но веб-страницата - www.kupuvamdomasno.gov.mk и денеска вон функција. Поради тоа, граѓаните, учениците и студентите сѐ уште...

Kupuvamdomasno.gov.mk „падна“ – граѓаните немаат можност да проверат дали добија ваучер

„Падна“ официјалната страна Kupuvamdomasno.gov.mk и во моментов граѓаните не можат да проверат дали се добитници на платежната картичка за финансиска помош.

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Синоќа Министерството за внатрешни работи спроведе акција во која беа уапсени неколку дилери на дрога во Кичево. ТВ21 поседува дел од акцијата...

Domasiedoma.gov.mk е во функција – проверете дали добивте ваучер од 6.000 денари!

Платформата преку која ќе се реализира мерката за ваучери за домашен туризам од страна на Владата официјално е пуштена денеска.

Зоран Заев одговори дали повторно ќе коалицира со ДУИ

Зоран Заев вечерва на прес-конференцијата одговори дали повторно СДСМ ќе коалицира со ДУИ. „За коалицирање треба да ги...